ECB dnes ukončí program nákupu aktiv

13. 12. 2018 8:15:09

Dnes na sebe strhne pozornost zasedání ECB, které v tomto roce bude poslední. Na něm bude oznámeno ukončení programu nákupu aktiv i představena nová prognóza. Premiérka Spojeného království T. May, která včera ustála hlasování o nedůvěře, se dnes sejde s představiteli EU na dalším jednání o brexitu. V regionu nás nic nového nečeká, koruna tak pravděpodobně zůstane ve stínu evropské společné měny.

Nová prognóza ECB napoví, kdy se budou v eurozóně zvyšovat sazby

Dnes na posledním zasedání v tomto roce Evropská centrální banka ohlásí konec programu nákupu cenných papírů. Program tak bude ukončen po čtyřech letech svého trvání. Podle dřívějších slov guvernéra ECB M. Draghiho bude ale ECB nadále reinvestovat maturující dluhopisy. ECB nespěchá ani se zvyšováním úrokových sazeb. Kdy k ním hodlá přistoupit, by mělo být naznačeno v nové prognóze, která poprvé představí i výhled na rok 2021. Prognóza bude pravděpodobně zahrnovat i rizika plynoucí z geopolitických nejistot zejména okolo brexitu. Zvyšování úrokových sazeb se tak pravděpodobně nedočkáme dříve než v druhé polovině příštího roku.

Americká inflace zvolnila kvůli nižším cenám ropy

Průmyslová výroba v eurozóně v říjnu částečně zkorigovala svůj zářijový propad, když meziměsíčně dvě desetiny přidala. Toto odvětví táhne nahoru především výroba kapitálových statků, která si meziročně polepšila o 3,7 % a naznačuje, že růst investic v eurozóně zdaleka není za zenitem. Naopak teplé říjnové počasí přispělo k tomu, že produkce energií poklesla o 3,1 % y/y.

Americká spotřebitelská inflace v listopadu podle očekávání zvolnila své tempo. Důvodem jsou především nižší ceny pohonných hmot, které ovlivnila levnější ropa. Naopak jádrová inflace je o desetinu rychlejší než v září, utažený trh práce nadále generuje mzdové tlaky, které se projevují právě ve vyšší jádrové inflaci.

V britském parlamentu se včera ve večerních hodinách hlasovalo o vyslovení nedůvěry premiérce T. Mayové. Premiérka hlasování s přehledem ustála, postavilo se za ni dvě stě z 317 poslanců z poslaneckého klubu konzervativců. Přesto je situace okolo brexitu nadále spojená s nejistotami, a vyžaduje další jednání. Dnes se premiérka zúčastní summitu EU v Brusselu, kde bude jednat se svými EU protějšky o dalším vývoji.

Pro Bendu je slabá koruna důvodem k diskuzi o vyšších sazbách příští týden

Regionální měny včera zažívaly klidnou předvánoční atmosféru. I přes celkem jestřábí komentář člena bankovní rady V. Bendy koruna během včerejšího dopoledne zažila mírné oslabení, které následně zkorigovala. Benda, prohlásil, že slabá koruna je námětem k diskuzi o zvyšování sazeb ještě na prosincovém zasedání. V tom, aby se přiklonil k růstu sazeb již tento rok, ho nezastaví ani slabší listopadová inflace, která skončila půl procentního bodu pod prognózou ČNB. Jeho slova jsou v kontrastu s úterním prohlášením guvernéra Rusnoka. Ten naopak nevidí důvod, proč se zvyšováním sazeb pospíchat už na zasedání bankovní rady příští čtvrtek. Na každý pád slova V. Bendy koruně moc nepomohla a její kurz dnes začíná obchodování na stejné hodnotě jako včera, tedy na 25,86 CZK/EUR.

Rovněž polský zlotý včera zažíval minimální pohyby v rámci pouhých setin procenta. Nejúspěšněji tak ze středečního obchodování vyšel maďarský forint. Ten dnes ráno otevírá na 323,3 HUF/EUR, tedy o 0,1 % silnější než včera ráno.

Autor: Monika Junicke

Plný text ke stažení