Auta opět rozjela průmysl

7. 12. 2018 9:35:15

Říjnová průmyslová produkce byla oproti září nižší o 1,1 %. Meziročně si ale výrobci v průmyslu polepšili o 6,7 %, vezmeme-li však v úvahu, že říjen měl o jeden pracovní den méně než loni, produkce po očištění vzrostla o 3,3 %.

V dynamice českého průmyslu se projevuje několik protichůdných faktorů. Nadále ji brzdí nedostatek pracovní síly i slabší poptávka z eurozóny. Přesto předstihové indikátory, stejně růst nových zakázek ukazují, že nedostatek poptávky stále nepředstavuje palčivý problém českých výrobců. Hodnota nových zakázek si v říjnu připsala přes 12 % meziročně, přičemž ty ze zahraničí vzrostly o 14,2 %.

Jak už nám naznačovaly říjnové statistky AutoSAP, daří se hlavně českým automobilkám. Výroba aut přispěla k růstu průmyslové produkce nejvíce (8,4 % y/y, přírůstek 1,6 %). Navíc dřívější ranní statistiky ukázaly, že německá produkce investičních statků, k jejíž výrobě naši producenti přispívají, roste. To se samozřejmě odráží ve struktuře české výroby, kdy výrazněji roste výroba kovových konstrukcí (+9,4 % y/y), elektrických zařízení (+7,5 %). Naopak vyšší cena ropy na mezinárodním trhu v září a v říjnu se projevila v poklesu výroby chemických látek (1,5 % y/y). Problém ceny vstupů se ale stává palčivější ve více odvětvích. Kromě ceny vstupních surovin jsou to také vyšší mzdy v průmyslovém sektoru, které přidělávají výrobcům vrásky. Ty v říjnu vzrostly o 8,4 % meziročně na 33 835 Kč.


Autor: Monika Junicke