Nálada tuzemských průmyslníků se v září zhoršila

02.10.2023 16:46:41

Dnes zveřejněný tuzemský PMI ukázal na zhoršení nálady v průmyslu a potvrdil tak negativní trend vyplývající i z konjunkturálního průzkumu ČSÚ, který byl zveřejněn minulý týden. V souladu s našim očekáváním PMI v září klesl ze srpnových 42,9 b. na 41,7 b. Index se tak pohybuje poblíž lokálních minim zaznamenaných od října loňského roku. Náladu průmyslníků v září pravděpodobně negativně poznamenalo také obnovení problémů v dodavatelských řetězcích tuzemských automobilek spojených s živelnými pohromami. Více jsme psali zde: https://bit.ly/3LJ7aGy. Deficit státního rozpočtu se v září opět zmírnil na 180,7 mld. CZK oproti 194,6 mld. CZK v srpnu, a to zejména díky inkasu záloh tzv. windfall tax; více najdete zde: https://bit.ly/46spDjf.

Finální odhad zářijového PMI ze zpracovatelského průmyslu v eurozóně zůstal beze změny na 43,4 b., když sestupnou revizi německého indexu o 0,2 b. na 39,6 b. kompenzovaly revize směrem vzhůru v ostatních členských zemích. Americký ISM index z průmyslu dnes překvapil výrazně směrem nahoru, když oproti srpnu vzrostl o 1,4 b. na 49,0 b. v září.

Americký dolar i díky pozitivnímu překvapení z ISM indexu před investory vyhlíženým vystoupením představitelů amerického Fedu (J. Powell a P. Harker) vůči euru výrazně posílil o 0,7 %, zatímco dolarové sazby vzrostly o 3-9 bb dle splatnosti. To zřejmě také částečně souviselo s víkendovou dohodu na půdě amerického Kongresu, která zamezila tzv. vládnímu shutdownu (zastavení činnosti vládních institucí). Jako jediná v regionu dnes česká koruna nedokázala výrazněji posílit a vůči euru zůstala téměř beze změny. Polský zlotý a maďarský forint si naopak připsaly solidní zisky posílením o 0,4 %.

Autor: Kevin Tran Nguyen