Hledá se růstový impuls

25.10.2023 10:45:00

Oživení ekonomiky letos nečekáme Ta podle nás v roce 2023 klesne o 0,3 %. Důvodem je pokračující velmi slabá spotřeba domácností a problémy v průmyslu. Příští rok očekáváme obnovení růstu HDP, avšak o stále skromných 1,6 %.

Inflace se v roce 2024 dostane ke 2 % Po letošních 10,8 % čekáme, že inflace v příštím roce klesne na průměrných 1,9 %. Pomoci by tomu mělo zlevnění energií pro domácnosti, které ale bude brzděno efektem zrušení vládních dotací. V roce 2025 však dojde vlivem přetrvávající vyšší jádrové inflace podpořené oživením poptávky ke zrychlení na 2,4 %.

Pokles úrokových sazeb ČNB se blíží Slabá ekonomika a pokles inflace podle nás v příštím roce přispěje k rychlému snižování repo sazby ze současných 7 % na 4 % ke konci roku. Politicky neutrální úrovně 3 % by ale měla dosáhnout až na konci roku 2025.

Opatrný sestup korunových úroků Zmírňování inverze výnosové křivky by mělo v příštím roce pokračovat v návaznosti na uvolňování měnové politiky ČNB. Pokles sazeb s delší splatností bude brzděn vysokými úroky v zahraničí.

Koruna dostala volnost Bez přítomnosti ČNB na trhu koruna k euru podle nás ještě mírně oslabí. Obnovení posilování očekáváme v souvislosti s oživením domácí ekonomiky a slábnutím amerického dolaru až od druhé poloviny příštího roku.

Autor: Jan Vejmělek,Martin Gürtler,Jaromír Gec,Jana Steckerová,Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení