Skokový nárůst cen ropy zahýbal akciovými trhy

16.09.2019 15:56:42

Víkend přinesl na trhy nervozitu, kterou způsobily útoky na ropné rafinérie v Saudské Arábii. Cena černého zlata skokově vzrostla o zhruba 10 %, což se pozitivně projevilo na akciích ropných těžařů, které v rámci evropského indexu Stoxx 600 v odpoledních hodinách přidávají 3,7 %. Dnešní duo růstových sektorů doplňují utility, které přidávají 0,6 %. Obchodníci v této souvislosti vyprodávali především akcie cyklických odvětví. Nejméně se tak dařilo finančním domům nebo prodejcům spotřebního zboží (oba sektory -1,3 %). Celý trh tak dnes umazává půl procenta.

Podobně je na tom americký trh. Index S&P 500 po otevření burzy odepisuje 0,4 %, když v červeném se s výjimkou energetických společností nacházejí všechny sektory.

Pražskému parketu se zhruba půl hodiny před koncem daří. Index PX si připisuje 0,7 %. Nejvíce se daří operátorovi O2 Czech Republic (+1,6 %), následovanému Komerční bankou (+1,4 %) a likérkou Stock Spirits (+1,0 %). Naopak nejmenší zájem mezi obchodníky je o mediální skupinu CME, jejíž akcie ztrácí 0,6 %.

Autor: Miroslav Frayer