ČNB snížila klíčovou sazbu na 3,50 %, Fed sazby nezměnil

09.05.2025 6:46:57

Po středečním snížení sazeb ze strany ČNB a publikaci březnových silných dat z produkční strany ekonomiky se dnes dočkáme maloobchodních tržeb za stejný měsíc. Ta by měla potvrdit, že spotřeba domácností je tahounem české ekonomiky. Fed ve středu nechal sazby nezměněné, Bank of England je včera snížila o 25bb. Dnes bude pozornost trhu zaměřena na četná vystoupení centrálních bankéřů z obou stran Atlantiku. Jinak je ale globální ekonomický kalendář pro závěr týdne prázdný.

Maloobchodní tržby potvrzují solidní spotřebitelskou poptávku

Světový kalendář je dnes prázdný, pokud jde o čerstvé ekonomické indikátory. Sledována ale budou vystoupení centrálních bankéřů z Fedu i ECB, zejména na ekonomické konferenci v Reykjavíku. Z domova se dočkáme březnových maloobchodních tržeb. Předpokládáme, že data poukážou na klíčovou roli spotřeby domácností ve výsledku HDP české ekonomiky za první čtvrtletí letošního roku, a to navzdory zhoršení spotřebitelské důvěry na počátku roku. Po únorovém meziměsíčním nárůstu maloobchodního obratu bez automobilů o 0,4 % odhadujeme v březnu zrychlení na 0,6 % meziměsíčně, což by znamenalo mezičtvrtletní nárůst o 0,9 %. V meziročním srovnání očekáváme růst maloobchodního prodejů bez automobilů o 3,5 % (WDA). Zároveň dnes bude zveřejněno shrnutí nové prognózy ČNB.

ČNB v souladu s očekáváním snížila sazby, Fed ne

Středa byla ve znamení zasedání centrálních bank. Rozhodnutí amerického Fedu bylo známo až večer, tady se žádná změna v nastavení měnových podmínek ale nečekala, což se nakonec potvrdilo. Kurz eura k dolaru byl po drtivou většinu dne klidný, když trhy čekaly na zmíněné rozhodnutí amerických centrálních bankéřů. Do středeční evropské seance vstoupilo euro mírně silnější na hodnotě 1,136 USD/EUR, a kolem té setrvalo v podstatě po zbytek dne. Euro ráno podpořila nečekaně silná data německých průmyslových objednávek za březen. Výsledek naznačuje stabilizaci v sektoru po dlouhém období jeho ochabování. Nicméně otázkou je, jak tomu bude v dalších měsících. Aktuální vzestup může být efektem předzásobení amerických firem před navýšením dovozních cel do USA. Obdobný obrázek přinesla i včerejší data německé průmyslové produkce a zahraničního obchodu za březen. Meziměsíční dynamika průmyslové výroby výrazně překonala tržní konsensus, zrovna tak přebytek zahraničního obchodu. Oproti robustním vývozům ale zklamaly dovozy, což právě indikuje významnou roli předzásobení na straně USA. Odpolední americká data ukázala na výraznější nárůst jednotkových nákladů práce během Q1 25, Jobless Claims v podstatě nepřekvapily a zůstávají konzistentní s robustním trhem práce v USA. Kurz eura k dolaru se prakticky po celou čtvrteční evropskou seanci držel v blízkosti 1,130 USD/EUR. Dnes ráno je dolar silnější u 1,120 USD/EUR v očekávání víkendových rozhovorů mezi USA a Čínou ohledně cel.

Efekt předzásobení se před zvýšením cel byl patrný i na tuzemských datech. Průmyslová produkce pokračovala i v březnu solidním růstem, který předčil naše i tržní očekávání. Kromě výroby automobilů, která v březnu meziměsíčně poklesla, rostla produkce ve většině segmentů zpracovatelského průmyslu. Právě zde se zřejmě odráží snaha amerických firem předzásobit se. Ta byla patrná i na výsledku zahraničního obchodu, jehož přebytek opět přesáhl třicet miliard korun. Svými výsledky potěšil i stavební sektor. Z pohledu úrovně se jeho produkce v březnu dostala na nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Podrobněji k úspěšnému závěru prvního kvartálu roku z pohledu reálné ekonomiky v komentáři, který je dostupný zde: https://bit.ly/43js3RU.

Česká národní banka na svém středečním zasedání snížila úrokové sazby o 25 bb. 2týdenní repo sazba tak činí 3,50 %. Krok centrálních bankéřů, pro který jich hlasovalo šest (jeden byl pro stabilitu sazeb), byl v souladu s naší prognózou (viz https://bit.ly/CEO_2Q25_CZ), tržním zaceněním i analytickým konsensem (podle agentury Bloomberg 20 ekonomů z celkových 25 očekávalo snížení sazeb; pět jich čekalo, že se sazby nezmění). Guvernér Michl na tiskové konferenci tradičně vystoupil s jestřábí rétorikou při současném snížení sazeb. Prostor pro další pokles sazeb je podle něj omezený a bude záležet na vyhodnocování nově příchozích dat. My se v naší (výše zmíněné) prognóze přikláníme k názoru, že další postupné uvolňování měnové politiky tempem snížení o 25 bb za kvartál ještě uvidíme a klíčová sazba ČNB se na koci roku bude nacházet na terminální úrovni 3 %. Důvodem je zejména námi očekávaná mírná recese české ekonomiky ve druhé polovině roku kvůli obchodním válkám. Podrobněji jsme středeční zasedání komentovali zde: https://bit.ly/CNB_May25_CZ.

Koruna si nakonec během středeční seance mírně polepšila. Silná data z reálné ekonomiky, která byla ráno zveřejněna, odstartovala na koruně posilující trend. Z ranních kotací nad 24,95 CZK/EUR se kurz postupně dostal dokonce lehce pod 24,90 CZK/EUR před tiskovou konferencí ČNB. Po ní koruna část svých zisků odevzdala, kurz se vrátil nad 24,90 CZK/EUR. Včerejší sváteční den na trh žádnou volatilitu nevnesl, kurz se držel v blízkosti hladiny 24,90 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení