Poloprázdný kalendář slibuje poklidné obchodování

14.05.2025 7:52:23

Makroekonomický kalendář je dnes téměř prázdný. V Německu bude zveřejněna dubnová inflace. Jedná se však pouze o zpřesnění již zveřejněných předběžných odhadů, na jejichž úrovni bude zřejmě potvrzena. Z evropských centrálních bankéřů ve Vídni promluví Robert Holzmann. Na domácí půdě se dozvíme, jak se vyvíjela bilance běžného účtu platební bilance za březen. Ta díky vývoji obchodní bilance a efektu předzásobení skončí zřejmě opět v solidním přebytku.

Český běžný účet platební bilance skončí opět v plusu

Ve Spojených státech je dnes kalendář událostí prázdný. V eurozóně nás čeká pouze německá inflace, která ale bude zřejmě potvrzena na úrovni flash odhadu, tedy 0,4 % meziměsíčně a 2,1 % meziročně.

V Česku bude zveřejněna bilance běžného účtu za březen. Ta podle našeho odhadu vykáže přebytek ve výši necelých 25 mld. CZK. Konsenzus počítá s 30 mld. CZK. Za výsledkem by měla stát především obchodní bilance, kde se nyní pozitivně odráží snaha amerických spotřebitelů a firem předzásobit se výrobky před zavedením cel. Odliv dividend by měl současně zůstat spíše mírný.  

Koruna se drží těsně pod hladinou 25 CZK/EUR

Německý květnový ZEW index ve složce hodnotící současnou situaci zaostal za očekáváními, ve výhledu za šest měsíců ale dosáhl výrazného zlepšení, když vyskočil na 25,2 bodu. Německé investory a analytiky potěšila naděje na zklidnění obchodních válek a vyhlídky na nový fiskální impuls. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně stouply o 0,2 %, když trh očekával 0,3 %. Růst cen imputovaného nájemného (o 0,4 % m/m), kompenzoval pokles cen automobilů. V meziročním srovnání inflace zvolnila z 2,4 % na 2,3 %. Jádrová inflace byla v souladu s očekáváními (2,8 % y/y). Dopady zaváděných cel zatím nebyly v cenovém vývoji patrné. V reakci na to index S&P 500 vzrostl na nejvyšší úroveň od letošního února. Společná evropská měna zpevnila o 0,5 % a obchodovala se za 1,115 USD/EUR.  

Statistický úřad včera potvrdil, že tuzemská inflace zpomalila z březnových 2,7 % y/y na 1,8 % y/y v dubnu. Oproti očekáváním byla inflace nižší, když tržní konsensus a naše prognóza odhadovaly 2,1 %. Centrální banka pak ve své nedávno zveřejněné prognóze pro duben předpokládala 2,0 %. Hlavním zdrojem odchylky od naší prognózy i predikce centrální banky byly volatilní ceny potravin. Ke zpomalení inflace přispěl také pokračující pokles cen pohonných hmot.  Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/CPI_Apr25_CZ.

Kurz koruny v průběhu úterního obchodování posílil o 0,1 % a v odpoledních hodinách se pohyboval kolem úrovně 24,95 CZK/EUR. Kurzy ostatních regionálních měn zůstaly více méně beze změny. Polský zlotý na 4,25 PLN/EUR, maďarský forint na 404,8 HUF/EUR.

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení