Květnová stavební produkce částečně vymazala dubnové zklamání

07.07.2025 10:04:43

Po dubnovém výrazném propadu byl květen ve znamení solidní růstové dynamiky. Vypadá to, že čísla ovlivnilo letošní načasování Velikonoc, které se negativně projevilo na dubnových datech. To činil meziměsíční pokles výrazných 4,8 % (po sezónním očištění), květen znamenal vzestup o 2,3 %. Nicméně kumulativně je od počátku roku stavební produkce stále o půl procenta níže.

Letos se daří zejména pozemnímu stavitelství, inženýrské zaostává. V inženýrském segmentu, kam patří zejména velké infrastrukturní stavby obvykle financované z veřejných peněz, byl i v květnu zaznamenán po sezónním očištění meziměsíční pokles (o 1,2 %), kumulativně od počátku roku dokonce o 2,6 %. To pozemní stavitelství si v květnu meziměsíční připsalo 4,3 %, když o 4,3 % kleslo v předchozím měsíci. Kumulativně od počátku roku je v plusu o téměř jedno procento.

Oproti loňskému květu vykázala stavební produkce dvouciferný nárůst, a to o 11,6 %. Ještě v dubnu to přitom bylo pouze +1,9 %. Tady svou roli sehrála extrémně nízká statistická základna, na které se podílel zmíněný efekt Velikonoc a jejich jiné načasování ve srovnání s loňskem. Z hlediska struktury bylo pozemní stavitelství meziročně výše o 10,8 %, u inženýrského to bylo +13,1 %.

Zklamáním za květen byla orientační hodnota staveb s novy vydaným stavební povolením. Tradičně se jedná o velmi volatilní ukazatel, za květen byl zaznamenán meziroční propad o téměř 40 %; za prvních pět měsíců činil průměrný meziroční pokles -21,3 %.

Stavebnictví je úzce propojeno s investiční aktivitou. Ta ve světle globální ekonomické nejistoty, zejména ve spojení s obchodními válkami, zůstává utlumená. Roli pak sehrávají zejména z pohledu průmyslu i stále restriktivní měnové podmínky. Aktuálně se k relativně vyšším úrokovým sazbám přidala i silná koruna. Přesto po dvou letech poklesu celkové reálné promyslové produkce předpokládáme pro letošní rok mírný vzestup. Naše prognóza z konce dubna počítala se zhruba dvouprocentním růstem.

Příliš povzbudivé nadále nejsou statistiky z oblasti rezidenčního bydlení. Počet dokončených bytů v rodinných domech byl v květnu meziročně nižší o 31,4 %, v bytových domech o 6,1 %. Z pohledu budoucí nabídky to zatím také nevypadá na zásadnější obrat k lepšímu – počet nově zahájených staveb byl nižší o 5,2 %, v případě bytových domů pak činil výrazných -18,7 %.

V sektoru pokračuje snižování zaměstnanosti. V květnu byla meziročně o 0,7 % nižší. Průměrná hrubá měsíční mzda pak byla proti loňskému květnu vyšší o 5,4 %.

Autor: Jan Vejmělek