Ceny energií – z padoucha hrdinou

26.04.2023 9:55:00

Recese za námi, růst ekonomiky před námi. Ve druhé polovině loňského roku ekonomika prošla technickou recesí. Letos již čekáme oživení spotřeby domácností i průmyslové produkce. HDP poroste o 0,6 % a v příštím roce o 1,8 %.

Levnější energie pomohou stlačit inflaci k cíli. Na vývoj meziroční inflace bude i nadále působit vyšší srovnávací základna a její pokles tak bude pokračovat. Za celý rok 2023 však i tak dosáhne 11,8 %. Očekávané zlevnění spotřebitelských cen energií přispěje k výraznému snížení inflace na průměrná 2 % v roce 2024. Jádrová složka ale setrvá nad 2 %.

Sazby ČNB zůstanou vyšší po delší dobu. Ukazují na to vyjádření bankovní rady spolu s námi očekávaným oživením ekonomiky a zrychlením růstu mezd. První snížení sazeb čekáme letos v září a dosažení rovnovážných 3 % až v roce 2025.

Pozdější a mírnější sestup tržních sazeb. Krátký konec výnosové křivky by měl v souladu se zahájením uvolňování domácí měnové politiky v Q3 23 postupně klesat a snižovat tak inverzi celé křivky.

Posilující trend koruny se vyčerpává. V souvislosti s dalším zužováním úrokového diferenciálu vůči eurozóně a dosavadním citelným reálným zpevněním očekáváme v ročním horizontu mírné oslabení koruny k euru.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,Bohumil Trampota,Martin Gürtler,Jaromír Gec,Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení