Pozitivní signály z jednacího stolu ohledně dluhového stropu v USA

26.05.2023 7:06:14

Americká data by měla potvrdit, že utrácení amerických domácností zůstává silné navzdory přetrvávajícím inflačním tlakům. To by měl potvrdit Fedem preferovaný indikátor cenového růstu – deflátor soukromé spotřeby (PCE). Včerejší data z USA zároveň zvýšila očekávání finančního trhu ohledně červencového zvýšení sazeb. Sága ohledně navýšení amerického dluhového stropu by mohla již brzy vrcholit soudě dle vyjádření amerických představitelů obout stran.

Pokračování ostře sledované ságy dluhového stropu v USA.

Osobní výdaje amerických domácností podle nás v dubnu vzrostly o 0,5 % m/m s ohledem na stále dobrou situaci na trhu práce, a tudíž solidní růst zaměstnanosti a mezd v dubnu. Právě napjatý trh práce a stále robustní spotřeba domácností by měly být hlavními důvody hovořící pro setrvání utažené měnové politiky amerického Fedu. Včerejší zveřejněná data vedla finanční trhy k zacenění 25bodového zvýšení sazeb na červencovém zasedání (viz níže). 

Nepochybně i dnešní den budou investoři ostře sledovat vývoj situace ohledně navýšení dluhového stropu v USA. Poslední zprávy z jednacího stolu se nesly v poměrně pozitivním duchu ohledně potencionálního smíru obou stran, což včera pomohlo zejména rizikovým aktivům.

Německá ekonomika se v zimě již nacházela v recesi.

Zpřesněný odhad HDP za Q1 23 odhalil, že se německá ekonomika v letošním prvním čtvrtletí již nacházela v recesi, když mezičtvrtletně klesla o 0,3 % (první odhad přitom ukazoval na 0,0 %) poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí klesla o 0,5 % q/q. Zveřejněná struktura ukázala, že za poklesem byla primárně konečná spotřeba jak domácností, tak vlády, která klesla o 1,2 % q/q, resp. o 4,9 %. Naopak slabšímu výsledku zabránily kapitálové investice (+3,0 % q/q), a to i přes otřesy v bankovním sektoru a zvýšenou nejistotu v březnu. Zároveň je zřejmý stále poměrně silný čistý vývoz, který přispěl 0,6 pb. Ani to však nestačilo k vytáhnutí tamní ekonomiky z recese na přelomu roku.

Pokročilý odhad výkonu ekonomiky v Q1 23 byl zveřejněn i v USA, kde naopak došlo k revizi směrem nahoru. V anualizovaném mezičtvrtletním vyjádření americká ekonomika v Q1 23 vzrostla o 1,3 %, namísto prvně odhadovaných 1,1 %. Pozitivně k tomu přispěla silná spotřeba domácností. Naopak směrem dolů působila zejména změna stavu zásob. Zisky amerických podniků meziročně klesly o 2,8 % v Q1 23, když došlo ke stlačení marží nefinančních podniků (14,6 % vs 15,5 % ve Q4 22) i v souvislosti s rostoucími mzdovými náklady. Revizi směrem nahoru doznaly i deflátory HDP, které dokazují přetrvávající inflační tlaky v tamní ekonomice. Spolu s překvapivě nižším počtem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti tyto údaje výrazně podpořily sázky na další utahování měnové politiky Fedu. Po červnovém zasedání, kde je široce očekáváno dočasné pozastavení zvyšování sazeb v zájmu zhodnocení situace centrálními bankéři, finanční trh již zahrnuje ve svých cenách 25bodové zvýšení klíčové úrokové sazby v červenci. Navíc naděje na snižování sazeb v letošním roce jsou, alespoň dle budoucích kontraktů, již téměř pryč, což je v souladu s naším očekáváním. 

Dle viceguvernérky E. Zamrazilové ve včerejším rozhovoru pro ČT24 je současná výše úrokových sazeb dostatečná k poklesu inflace na 2% cíl. Zároveň by podle ní dodatečné zvýšení sazeb nemělo na trajektorii poklesu inflace prakticky žádný dopad. Mimo jiné dle jejího vyjádření vládou navrhnutý konsolidační balíček snižuje pravděpodobnost, resp. nutnost, dalšího zvýšení sazeb.

Mix výše zmíněných revizí a dat včera podpořil americký dolar, který vůči euru posílil o 0,2 %. K tomu přispěly i pozitivní zprávy z jednacího stolu ohledně dluhového stropu v USA, které byly vzpruhou pro náladu na trzích, zejména pak pro riziková aktiva. Výrazněji vůči euru včera posílila jako samotná ve středoevropském regionu i česká koruna, která si odnesla zisk ve výši 0,3 %. Maďarský forint včera naopak mírně oslabil (o 0,1 %), zatímco polský zlotý po obchodování v úzkém pásmu skončil poblíž otevírací úrovně.

Autor: Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení