Koruna u hladiny 24,50 CZK/EUR

06.01.2022 16:46:38

Akciové trhy dnes v Evropě i USA klesaly. Finanční trh započítával vyšší šance na budoucí utahování měnových politik centrálních bank. Výnosy vládních dluhopisů USA i Německa rostly. Dolar proti euru dnes stagnoval.

Spotřebitelské ceny v Německu v prosinci rostly mírně nad odhady meziměsíčním tempem 0,3 %. Harmonizovaná meziroční inflace se tak snížila na 5,7 % z předchozího tempa 6,0 %. Na to, zda se jedná o první signál slábnutí inflačních tlaků je však příliš brzy.

Negativní překvapení dnes trhům poskytl index nákupních manažerů ISM z oblasti služeb USA. Ten se v prosinci snížil z hodnoty 69,1 b. na 62,0 bodu. To je stále velmi vysoká hodnota, nicméně trh počítal v průměru s 67,0 body.

Komu se dnes opět dařilo byly středoevropské měny. Koruna posílila o 0,6 % a na krátko se dotkla úrovně 24,50 CZK/EUR. Koruně prospívají spekulace na další zvyšování úrokových sazeb. Nicméně z hlediska jejího celoročního letošního vývoje jsme spíše skeptičtí. Očekávané utahování měnových politik v USA a eurozóně by na korunu mohlo doléhat silně negativně, zejména pokud se již ve druhé polovině roku bude více spekulovat na pokles českých úrokových sazeb.
Autor: Michal Brožka