Utlumený růst cen energií přispívá k nižší dynamice PPI v USA

13.08.2024 8:06:12

Na nižší dynamice výrobních cen (PPI) v USA v červenci by se měl podepsat utlumený vývoj cen energií, zejména zemního plynu a pohonných hmot. Postupně by mělo docházet i ke zmírňování růstu cen v oblasti obchodu, který v předcházejících měsících přispíval ke zrychlení růstu PPI. Německý ZEW index se v srpnu pravděpodobně výrazně zhoršil, což může částečně reflektovat výprodeje na finančních trzích v reakci na obavy ohledně recese americké ekonomiky.

Ceny průmyslových výrobců v USA rostly oproti červnu mírněji.

Utlumený vývoj cen energií, zejména zemního plyn a pohonných hmot, v červenci pravděpodobně přispěl k nižšímu růstu cen průmyslových výrobců v USA. Meziměsíčně podle nás vzrostly o 0,1 % po růstu o 0,2 % m/m v červnu. Bez cen potravin a energií (neboli jádrová složka) tamní PPI meziměsíčně podle nás zaznamenal nárůst o 0,3 %. Zvýšená dynamika jádrové složky v předchozích měsících reflektovala vyšší marže obchodníků se zbožím. Postupně by však tento efekt měl odeznívat, když bude docházet k jejich normalizaci. Dnešní údaj zahájí sérii zveřejnění důležitých dat v tomto týdnu, která může více napovědět ohledně načasování a rychlosti uvolňování měnové politiky Fedu, na které se sázky v minulém týdnu rychle stupňovaly. Zítra bude na řadě spotřebitelská inflace za červenec a ve čtvrtek zase maloobchodní tržby za stejný měsíc.

Česká koruna posílila v reakci na zrychlení tuzemské inflace.

Tuzemská inflace v červenci překvapila, když zrychlila mírně nad dvouprocentní cíl, konkrétně na 2,2 % y/y. Tržní konsensus přitom počítal se stagnací na červnových 2,0 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,5 %. Významně se na tom podílelo tradiční sezónní zdražení dovolených, když meziměsíčně jejich ceny oproti červnu vzrostly o více jak čtvrtinu. V červnu však jejich ceny téměř stagnovaly, přičemž běžně v tomto měsíci jejich ceny již zdražují. Vloni v červnu vzrostly o 8,7 % m/m. Ceny služeb v červenci meziměsíčně vzrostly o 1,6 %, zatímco ceny zboží zůstaly oproti červnu téměř beze změny (+0,1 % m/m). Rychlejší růst cen služeb přispěl k lehkému zrychlení jádrové inflace, která v červenci dosáhla 2,3 % y/y (vs 2,2 % v červnu). To bylo o desetinu více než náš odhad a také odhad ČNB. Celková i jádrová inflace by však podle nás měly ve zbytku roku zůstat mírně nad 2 % y/y. Detailněji jsme inflační čísla rozebírali zde: https://bit.ly/CPI_Jul24_CZ.

Česká koruna včera reagovala na překvapivě vyšší tuzemskou inflaci mírným posílením o 0,2 % k úrovni 25,18 CZK/EUR. To zřejmě souviselo se zmírněním sázek na míru uvolnění měnové politiky ČNB, když korunové úrokové sazby mírně rostly o 3-6 bb dle splatnosti. Ostatní středoevropské měny měly ovšem také tendenci mírně posilovat. Maďarský forint vůči euru nicméně zisky ke konci dne umazal a skončil beze změny, zatímco polský zlotý celkově posílil o 0,4 %. 

Autor: Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení