Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v září zřejmě mírně zlepšila

21.09.2023 8:08:18

Po včerejším jednání americké centrální banky dnes zasedne Bank of England, která podle nás v současném cyklu naposledy zvýší základní úrokovou sazbu, a to o 25 bb na 5,50 %. Nicméně po včerejších tamních inflačních číslech se sázky finančního trhu lehce přiklonily ke scénáři ponechání úrokových sazeb beze změny. Dále bude zveřejněna důvěra spotřebitelů v eurozóně za září, která by po srpnovém poklesu měla ukázat na mírné zlepšení. Investoři budou dnes zřejmě ještě vstřebávat včerejší mírně jestřábí výsledek zasedání Fedu, který sice dle očekávání ponechal sazby beze změny, ale zároveň si nechal otevřený prostor pro případný další hike do konce roku.

Po včerejším Fedu zasedne dnes k jednání i britská BoE.

Po srpnovém zhoršení spotřebitelské důvěry v eurozóně (o 0,9 b.) by podle nás mělo v září dojít k mírnému zlepšení o 0,5 b., čímž by se indikátor zvýšil na -15,5 b. Zhruba od začátku letošního roku je zjevný postupný trend rostoucího optimismu spotřebitelů, což by podle nás mělo pokračovat. A to zejména díky zrychlení růstu mezd, který by spolu s pokračujícím ústupem celkové inflace měl ve výsledku znamenat zvýšení kupní síly evropských domácností. Ty navíc podle nás stále disponují značným objemem nahromaděných úspor.

Po americké centrální bance je dnes na pořadu dne zasedání britské centrální banky, která podle nás opět zvýší základní úrokovou sazbu o 25 bb na 5,50 %. To by s velkou pravděpodobností mělo zároveň být již také poslední zvýšení sazeb v současném cyklu. Včerejší nižší než očekávaná tamní inflace poměrně významně zamávala s tržními očekáváními, která se více přiklonila k ponechání sazeb na dnešním zasedání beze změny.

Jestřábí pauza amerického Fedu.

Americká centrální banka dle očekávání včera ponechala klíčovou úrokovou sazbu beze změny. Aktualizovaný výhled trajektorie úrokových sazeb, tzv. dot plot, však zároveň stále implikuje ještě jedno zvýšení úrokových sazeb. Pro tento scénář se vyjádřilo dvanáct členů FOMC, zatímco ostatních sedm členů předpokládá klíčovou sazbu na konci letoška na současné úrovni. Medián očekávané úrovně sazeb ke konci příštího roku od minulého dot plotu zároveň odmazal dvojí snížení sazeb. Následná tisková konference potvrdila to, že si americká centrální banka ponechává pootevřená vrátka pro případné další zvýšení úrokových sazeb. Vyznění zasedání je tak i přes pauzu jestřábí. Nová makroekonomická projekce z dílny Fedu ukazuje větší pravděpodobnost hladkého přistání, když dle očekávání revidovala růst HDP jak pro letošek, tak pro příští rok směrem nahoru. Míra nezaměstnanosti byla pro oba roky revidována směrem dolů, přičemž jádrová inflace je jen mírně vyšší pro rok 2023 oproti poslední červnové projekci.

Po rozhodnutí amerického Fedu dolar korigoval dřívější ztráty, a nakonec vůči euru skončil silnější o 0,2 %. Dolarové sazby vzrostly zhruba o 5-8 bb dle splatnosti. Ze středoevropských měn včera dokázaly posílit česká koruna a polský zlotý. Česká koruna zhodnotila o 0,2 % pod 24,40 CZK/EUR. Polský zlotý posílil daleko více o 1,1 %, když mu pomohla slova guvernéra Glapińského a ostatních členů tamní centrální banky ohledně zužujícího se prostoru pro další výrazný pokles sazeb poté, co na nedávném zasedání byla klíčová úroková sazba překvapivě snížena o výrazných 75 bb. To více než kompenzovalo oproti očekávání slabší růst tamní průmyslové produkce, která po sezonním očištění v srpnu vzrostla o 0,6 % m/m.

Autor: Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení