Důvěra německých podnikatelů klesá, těch českých ale roste

24.06.2024 16:49:27

Německý IFO index důvěry podnikatelů v červnu zaznamenal překvapivé zhoršení. Došlo k jeho poklesu z květnových 89,3 b. na 88,6 b., zatímco konsensus očekával nárůst na 89,6 b. Ke zklamání došlo v obou složkách IFO indexu. Více však zklamalo očekávání podnikatelů pro následujícího půl roku, když tento subindex klesl z 90,3 b. na 89,0 b. oproti očekávanému nárůstu na 90,7 b. Hodnocení současné situace pak zůstalo meziměsíčně beze změny na 88,3 b. V případě celkového IFO indexu jde o první významnější pokles od ledna letošního roku, když v průběhu února až dubna podnikatelský sentiment setrvale rostl, zatímco v květnu došlo k jen nepatrnému snížení. IFO institut v případě červnových dat zdůrazňuje především zhoršení nálady ve zpracovatelském průmyslu, a to kvůli nízkému stavu nových objednávek. Podobně je na tom také maloobchod, ani ten významnější nárůst spotřebitelské poptávky nepociťuje. Nárůst kupní síly domácností v důsledku obnoveného růstu reálných mezd je vidět hlavně v oblasti služeb. Obdobný vývoj, tedy zhoršení v červnu následující po předchozím růstu, přitom zaznamenaly rovněž německé PMI. Ty přitom klesly jak v průmyslu, tak i oblasti služeb.

Důvěra tuzemských podnikatelů se zlepšila napříč sektory, u spotřebitelů ale došlo ke zhoršení. Ukazatel podnikatelské důvěry v červnu vzrostl z 95,4 b. na 97,4 b. a dosáhl nejvyšší úrovně od loňského dubna. I přesto se však nacházel pod svým dlouhodobým průměrem. Po předchozím poklesu došlo k nárůstu hlavně v průmyslu, kde se zlepšilo hodnocení poptávky a očekávání ohledně budoucí výroby. Důvěra se zlepšila i ve stavebnictví a nepatrně také ve službách. Ke zhoršení došlo pouze v oblasti obchodu. Ukazatel spotřebitelského sentimentu v červnu klesl z 101,6 b. na 101,0 b., a to zejména vlivem horší očekávané hospodářské situace v následujících dvanácti měsících. Jeho úroveň se navzdory tomu nadále nacházela mírně nad dlouhodobým průměrem.

Přestože data z Německa zklamala, euro dnes vůči americkému dolaru posilovalo. Americký dolar odepsal zhruba 0,4-0,5 % své hodnoty a jeho kurz se dostal k 1,074 USD/EUR. To se promítlo i v silnějších měnách středoevropského regionu. Česká koruna oproti euru posílila o přibližně 0,2-0,3 % a její kurz se tak vrátil pod 24,90 CZK/EUR.

Autor: Martin Gürtler