Český průmysl se vrací k meziročnímu růstu

08.04.2021 7:47:46

Německý i domácí průmysl ukazují sílu i přes negativní pandemický vývoj. Předstihové ukazatele nepřestávají pozitivně překvapovat a růst indikují i pro březen. ECB zveřejní záznam z posledního jednání, kdy centrální banka potvrdila záměr nakupovat více státních dluhopisů v rámci již dříve schváleného mandátu. Koruna posílila na nejsilnější hodnoty od konce února, za čímž stojí hlavně silnější euro vůči americkému dolaru. Jeho vývoj je zároveň i aktuálně největším rizikem pro korunu v následujících dnech.

Německý průmysl zůstává v kondici 

Očekáváme, že německé tovární objednávky v únoru dále rostly a to o 1,3 % m/m, resp. 5,1 % y/y. Domácí poptávka by měla ukázat oživení po dvou měsících stagnace, zatímco zahraniční objednávky dále rostly. Navíc předstihové indikátory pro březen ukazují, že únorový růst by neměl být vrcholem a v následujících měsících uvidíme další zrychlení a podmínky v celém německém průmyslu zůstávají silné.

Zahraniční předstihové indikátory ukazují na zrychlující expanzi domácí výroby. Český index nákupních manažerů v únoru mírně klesl a indikuje tak na pokračování růstu průmyslové produkce pomalejším tempem. Podniky se v únoru nacházely v podobné situaci jako v předchozím měsíci. Zakázky rostou, ovšem chybí mnoho komponent nutných pro výrobu a řada podniků pociťuje nedostatek pracovní síly. Výroba automobilů zůstává ve výrazném útlumu, když v únoru ještě prohloubila svůj meziroční propad na 15,4 % z předchozího poklesu o 11,7 %. V souhrnu pro únor odhadujeme meziměsíční pokles průmyslové výroby o 0,3 %, tedy podobně jako v lednu (-0,4 % m/m). V meziročním srovnání by to znamenalo růst o 0,5 % y/y. Více v Měsíčních předpovědích na https://bit.ly/2PEwIe5.

ECB zveřejní záznam z posledního jednání, v kterém investoři budou hledat důkazy jednomyslnosti rozhodnutí rady guvernérů ohledně navýšení nákupů státních dluhopisů v rámci programu PEPP. Ty v posledních týdnech opravdu vzrostly, což se pravděpodobně podepsalo i na větší stabilitě trhu dluhopisů v eurozóně, resp. nižší volatilitě jejich výnosů.

Koruna během včerejšího obchodování posílila k úrovni 25,85 za euro a je tak nejsilnější od konce února. V tom ji podporují dlouhodobě vysoké úrokové sazby na trhu a obecně globální optimismus. V tomto týdnu je však hlavním důvodem zejména slábnoucí americký dolar. Na domácí půdě v nejbližších dnech nevidíme příliš důvodů pro pohyb korunových sazeb (krom úterního zveřejnění spotřebitelské inflace), a tak pro další vývoj bude klíčový zejména vývoj v zahraničí, resp. eurodolar. Ačkoli se euru v posledních dnech daří, nemyslíme si, že by mělo mít nutně to nejhorší již za sebou. Aktuální očekávání růstu ekonomik eurozóny a USA, jejich úrokový diferenciál i statistika spekulativních pozic mluví ve prospěch amerického dolaru a ačkoli v delším horizontu vidíme větší potenciál v euru, americký dolar může mít ještě krátkodobě navrch. To vidíme aktuálně jako největší riziko oběma směry pro další vývoj koruny a její aktuální zisky.

Koruna je nejsilnější od konce února

Tuzemské maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v únoru proti lednu vzrostly o 2,8 %. Jejich meziroční propad se tak snížil na -5,8 % z předchozích -8,9 %. V situaci pokračujících pandemických opatření a klesající spotřebitelské důvěry se nabízí hypotéza o pozitivním vlivu růstu čistých mezd na spotřebu českých domácností. To je něco, s čím naše celoroční prognóza počítá. Za celý rok čekáme mírný růst maloobchodních tržeb o 1,2 %, nicméně i přes únorové pozitivní překvapení na straně maloobchodu stále platí, že průběh pandemie v ČR v první polovině letošního roku spíše ukazuje na riziko horšího výsledku. Březen pravděpodobně přinese spíše slabá čísla. Více v komentáři na https://bit.ly/2RiE9s9.

Předstihové indikátory PMI ze sektoru služeb v eurozóně ukázaly za březen další pozitivní překvapení a přispěly k už tak dobrému obrázku evropské ekonomiky ve světle nových vládních opatření a negativní pandemické situaci. Euro se během včerejšího obchodování snažilo opět navýšit své zisky vůči americkému dolaru, nicméně po dvou dnech rychlého posílení začíná ztrácet páru. Obchodování tak končí stagnací na úrovni 1,188 USD/EUR.

Regionální trhy však stále dohání vývoj posledních dní a silnější euro vůči dolaru je pro ně dostatečným impulsem k posunu na silnější úrovně. Maďarský forint posílil během včerejška o 0,6 % a polský zlotý o 0,3 %. Ten v posledních dnech umazal rekordní ztráty a vrátil se na úrovně z poloviny března. Jeho test v podobě rozhodnutí ústavního soudu ve věci cizoměnových hypoték ho zatím čeká a do té doby tak nelze vyloučit další výlety ke slabším hodnotám. V delším horizontu však předpokládáme jeho návrat k silnějším úrovním.

Autor: František Táborský

Plný text ke stažení