Podíl nezaměstnaných v říjnu dosáhl dna

08.11.2019 9:56:55

Trh práce absorboval nové absolventy a míra nezaměstnanosti dál mírně klesla. Snížil se mírně i počet volných pracovních míst. V dalších měsících čekáme sezónní nárůst nezaměstnanosti a v příštím roce pak její mírné zvýšení v důsledku očekávaného zpomalení ekonomiky.

Podíl nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce v říjnu nepatrně klesl na 2,6 % z předchozí úrovně 2,7 %. Počet nezaměstnaných se snížil na 196,5 tisíce z předchozích 201,9 tis. Pokles byl především výsledkem sezónních pohybů, kdy pracovní trh ještě vstřebával nové absolventy. Nicméně k nepatrnému snížení došlo i po očištění o sezónní vlivy.

Míra nezaměstnanosti se pravděpodobně nachází na úplném dně. O tom nasvědčuje pokles počtu volných pracovních míst. Nicméně poměr mezi množstvím volných pracovních míst a počtem nezaměstnaných a samotná míra nezaměstnanosti ukazuje na nesmírně utažený trh práce, který je jedním z hlavních přirozených limitů rychlejšího růstu ekonomiky. Na jedno volné pracovní místo připadá ani ne 0,6 uchazeče o zaměstnání.

V dalších měsících se bude nezaměstnanost navyšovat s tím, jak bude klesat teplota a omezí se práce ve stavebnictví či zemědělství. Nicméně s ohledem na snižující se aktivitu výrobního sektoru se domníváme, že míra nezaměstnanosti se bude v příštím roce mírně zvyšovat v důsledku zpomalení české ekonomiky. Za celý rok 2019 čekáme míru nezaměstnanosti 2,8 % a příští rok mírný nárůst nad 3 %. Utaženost trhu práce zůstává vysoká a jen zvolna budou slábnout tlaky na růst mezd. Od průměrné nominální mzdy letos čekáme růst o 7,1 % a příští rok 6,0 %.
Autor: Michal Brožka

Plný text ke stažení