Česká národní banka ponechá sazby beze změny

26.03.2025 7:57:20

Ve Spojených státech budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za únor. Ty lednové byly ovlivněny vysokými objednávkami nových letadel, což se v únoru zřejmě neopakovalo. Náš odhad tak počítá pouze s mírným nárůstem tohoto ukazatele. Klíčovou domácí událostí bude zasedání České národní banky. Ta podle nás i tržního konsenzu ponechá sazby beze změny.  V tomto směru se vyjádřili v posledním období několik členů bankovní rady, ve prospěch stability sazeb rovněž hovoří proinflační rizika únorové prognózy ČNB i nejistý vývoj globální ekonomiky. 

Americké objednávky dlouhodobé spotřeby vzrostou jen mírně

Objednávky letadel v lednu v USA výrazně vzrostly. V únoru jsme však pozorovali spíše jejich stabilizaci, což se podle našeho názoru odrazí v pouze mírném růstu ukazatele objednávek zboží dlouhodobé spotřeby.

ČNB na zasedání dnes zřejmě ponechá klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na současné úrovni 3,75 %. Naznačuje to proinflační bilance rizik únorové prognózy ČNB i pokračující opatrnost většiny členů bankovní rady, kterou může zvýšená nejistota ohledně vývoje globální ekonomiky ještě podpořit. Hlasy pro pauzu na blížícím se zasedání se objevily již minulý týden, když J. Seidler a J. Kubíček vyjádřili svou preferenci pro stabilitu sazeb. Zároveň ale také zhodnotili, že prostor pro snižování úrokových sazeb v letošním roce stále existuje. S tím se shoduje i náš aktualizovaný výhled, který počítá v letošním roce se třemi „cuty“ (v květnu, srpnu a listopadu; více zde: https://bit.ly/4kHGRAx). Na všech těchto zasedáních bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu, která by ji měla ujistit v tom, že inflace udržitelně směruje ke 2% cíli. Současná turbulentní situace na ekonomické i geopolitické rovině vnáší do výhledů značnou míru nejistoty. Další postup centrální banky tak bude nadále silně závislý na nových datech a hodnocení materializace geopolitických rizik.

Koruna se drží pod 25 CZK/EUR

Německý IFO index vzrostl na nejvyšší hodnotu od června 2024, když jeho složka očekávání dosáhla v březnu 87,7 bodu. Náladu německým průmyslníkům pravděpodobně vylepšily zlepšené vyhlídky německé ekonomiky díky vizi schválení €500miliardového balíčku na infrastrukturní investice. Lehké zisky si tak připisovala i společná evropská měna, která zpevnila o 0,1 % a v odpoledních hodinách se obchodovala za 1,081 USD/EUR. Tento trend nezvrátilo ani oznámení, že americký prezident Donald Trump zvažuje zavedení dvoufázového celního režimu, který by mohl být oznámen 2. dubna. Plán zahrnuje okamžité zavedení mimořádných cel na dovoz aut a následné vyšetřování obchodních praktik partnerských zemí. S odvoláním na informované zdroje to napsal server Financial Times. 

V regionu včera pokračoval pozitivní sentiment vůči rizikovým aktivům. Akciové trhy si připisovaly zisky, výnosy dluhopisů rostly a americký dolar vůči euru mírně oslaboval. Kurz koruny tak posílil pod úroveň 24,90 CZK/EUR a ve srovnání s předchozím obchodním dnem byl o 0,2 % silnější. Dařilo se i polskému zlotému, který zpevnil o 0,3 % na 4,16 PLN/EUR. Maďarský forint pak zůstal více měně beze změny.

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení