Další signály o vývoji amerického trhu práce

04.09.2024 8:03:32

V Evropě dnes budou zveřejněny finální odhady PMI z oblasti služeb za srpen. V Německu i eurozóně by mělo dojít pouze k potvrzení předběžných odhadů, a tedy i úrovně mírně nad 50 b. V eurozóně je pak ještě doplní červencový vývoj cen průmyslových výrobců. V USA bude hrát hlavní roli počet volných pracovních pozic – JOLTS za červenec, který bude dalším indikátorem podávajícím zprávu o stavu tamního trhu práce. Důležitější však samozřejmě pro trhy budou srpnové statistiky z nezemědělského sektoru (tzv. payrolls), které ale budou zveřejněny až v pátek. Americké tovární objednávky v červenci pravděpodobně meziměsíčně vzrostly a korigovaly tak předchozí pokles. Zveřejněna v USA dnes bude také červencová bilance zahraničního obchodu. Celkově ale dnešní data patří spíše k těm druhořadým a významný vliv na obchodování na finančních trzích tak jejich zveřejnění pravděpodobně mít nebude.

Spíše druhořadá ekonomická data

Tempo růstu tuzemských mezd zklamalo

Meziroční růst českých mezd ve druhém letošním čtvrtletí zpomalil z 7,2 % na 6,5 %. V reálném vyjádření pak došlo ke zpomalení z 5,0 % na 3,9 % y/y, zatímco tržní konsensus očekával 4,3 %. Mezičtvrtletně sice reálné mzdy rostly již pátý kvartál v řadě, jejich dynamika se však podle našeho odhadu významně zmírnila, a to z 2,3 % v Q1 na 0,4 % v Q2 (po sezonním očištění). Více jsme k tomu psali zde: https://bit.ly/Wages_2Q24_CZ. Ruku v ruce s tím pravděpodobně šlo zvolnění mezičtvrtletního růstu spotřeby domácností z 0,8 % na 0,2 %. Přetrvávající slabost jak na straně příjmů, tak i výdajů domácností podle našeho názoru nahrává dalšímu snižování úrokových sazeb ČNB. Navíc v kontextu velmi slabého výkonu průmyslu. Zatímco poslední prognóza ČNB ukazuje stabilitu repo sazby na současných 4,5 % až do konce letošního roku, my v důsledku slabých dat z ekonomiky a inflaci poblíž dvouprocentního cíle očekáváme, že centrální banka na všech zbylých zasedáních v letošním roce sníží úrokové sazby o 25 bb. Základní repo sazba by se tak do konce roku měla podle naší prognózy dostat na 3,75 % Tímto směrem působí také vývoj mezd v tzv tržních odvětvích, který hraje významnou roli v modelovém aparátu ČNB a který zaostal za prognózou centrální banky. Ta totiž čekala, že se nominální mzdy v tržních odvětvích v Q2 zvýšily meziročně o 8,2 %, oni však ve skutečnosti vzrostly pouze o 7,3 %. Koruna včera oproti euru oslabila o zhruba 0,2 % a její kurz se dostal mírně nad 25 CZK/EUR. Mimo slabšího růstu tuzemských mezd mohl mít vliv i silnější dolar.

Americký dolar během včerejšího evropského obchodování mírně posiloval. Vůči euru zpevnil o 0,1-0,2 % a částečně tak kompenzoval ztráty z přechozího dne. Jeho kurz se pohyboval poblíž 1,106 USD/EUR. Z hlediska dat byl včera v USA zveřejněn především srpnový ISM index ze zpracovatelského průmyslu. Ten zaznamenal nárůst z 46,8 b. na 47,2 b., oproti tržnímu konsensu (47,5 b.) se ale jednalo o mírné zklamání. Ke konci obchodování tak měl dolar tendenci opět slábnout.

Autor: Martin Gürtler

Plný text ke stažení