Ceny v průmyslu stále rostou, zemědělci zlevňují

16.09.2019 9:25:32

Ceny průmyslových výrobců v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,1 % a jejich meziroční růst setrval na červencovém tempu 2,1 %. Společně s trhem jsme počítali s meziměsíční stagnací cen v průmyslu a se zvolněním meziročního tempa. Nicméně nejedná se o významné překvapení a koruna nemá důvod reagovat.

Dle očekávání klesly ceny v segmentu rafinérském, což je dáno poklesem cen ropy. Mírně se snížily i ceny v potravinářství. Rostly naopak ceny v segmentu výroby aut a v chemickém a elektrotechnickém průmyslu.

Zajímavější je tentokrát vývoj cen v zemědělství, kde  došlo v průměru k meziměsíčnímu zlevnění o 6,0 % a meziroční tempo růstu cen se snížilo na 4,1 % oproti červencovému tempu 12,1 %. To indikuje šanci zvolnění tempa růstu cen v potravinářství v dalších měsících.

Ve stavebnictví ceny pokračují v růstu, což je dáno nedostatkem volných kapacit. Meziměsíčně ceny staveních prací přidaly 0,3 % a jejich meziroční tempo růstu nepatrně kleslo na 3,8 %.

V případě průmyslových cen očekáváme postupné zvolňování jejich tempa růstu. Nicméně naše prognóza počítá s poklesem cen ropy a poslední vývoj na trzích s ropou je tak pro tuto prognózu určitým rizikem.

 

 

Autor: Michal Brožka