Pokračující pokles inflace v eurozóně

01.06.2023 17:13:47

Inflace v eurozóně pokračovala v květnu ve svižném poklesu. Meziročně zpomalila na 6,1 % po dubnových 7,0 %, zatímco konsensus činil 6,3 %. Nicméně vůči tržnímu konsensu výraznější snížení již předznamenaly údaje o květnové inflaci z velkých členských ekonomik, které byly již zveřejněné během týdne, zejména pak překvapivě silnější poklesy v Německu, Francii či Španělsku. K meziročnímu zpomalení výrazně přispěly ceny potravin a energií. Nicméně i jádrová složka doznala výraznějšího zpomalení, když její meziroční dynamika růstu v květnu klesla na 5,3 % y/y z dubnových 5,5 %. Nemělo by se však podle nás jednat o zlom v jádrovém inflačním trendu, ke zpomalení totiž z významné části přispělo zlevnění veřejné dopravy v Německu. Jádrová inflace podle nás bude klesat jen pomalu ke 4 % do konce roku s ohledem na napjatý trh práce a solidní mzdovou dynamiku.

Dnešní PMI z tuzemského zpracovatelského průmyslu skončil nad očekáváním trhu, když stagnoval na 42,8 bodu. Stále však zůstává hluboko pod hranicí 50 bodů a nálada v tuzemském průmyslu tak i nadále, alespoň dle PMI, zůstává poměrně negativní, podobně i jako u našich klíčových obchodních partnerů, například v Německu. Více jsme o tom psali zde: https://bit.ly/43Uklvd. Bilance státního rozpočtu se v květnu nadále výrazně zhoršovala. Deficit již dosáhl více jak 271 mld. CZK. Více jsme problematice věnovali zde: https://bit.ly/3MKPL03.

Euro dnes vůči dolaru korigovalo ztráty z předchozího dne a vůči dolaru během dne posílilo o 0,5 %. Česká koruna dnes mírně posílila o 0,2 %, zatímco korunové sazby pokračovaly v poklesu (dnes 5-8 bb dle splatnosti). Maďarský forint dnes končí téměř beze změny, stejně tak i polský zlotý, který v závěru seance výrazně posílil.

Autor: Kevin Tran Nguyen