Inflace by měla v červnu dosáhnout svého letošního vrcholu
30.06.2025 17:41:02Už v pátek se dozvíme první odhad inflace za červen. Očekáváme její další nárůst, konkrétně na 2,9 % po květnových 2,4 % a dubnových 1,8 %. Ačkoliv zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen je kvůli vlivu nižší srovnávací základny loňského roku velmi pravděpodobné, jeho rozsah je spojen s větší mírou nejistoty.
Zatímco v předchozích třech měsících pohonné hmoty výrazně zlevňovaly, v červnu jejich ceny zůstaly v průměru zhruba beze změny. Během června se totiž ve vývoji cen na čerpacích stanicích začaly negativně projevovat vyšší ceny ropy na světových trzích v reakci na konflikt na Blízkém východě. To jen zčásti kompenzovalo další posílení koruny vůči americkému dolaru. V meziročním srovnání přesto byly ceny pohonných hmot v červnu o 10 % nižší.
Ceny potravin jsou stále velmi volatilní, když jejich nárůst v jednom měsíci je hned v tom dalším vyvažován poklesem. Tyto pohyby nahoru a dolů pozorujeme již poslední půlrok, což ztěžuje předvídatelnost dalšího vývoje. Celkový trend je ovšem takový, že meziroční růst cen potravin převyšuje dvouprocentní cíl centrální banky, neboť v prvních pěti měsících letošního roku dosahoval v průměru 4 %. Pro červen předpokládáme jen mírný meziměsíční růst.
V případě pro centrální banku důležité jádrové inflace očekáváme rovněž další zvýšení, a to z květnových 2,8 % na rovná 3 %. Také zde by částečně mělo jít o technický vliv statistické základny, když vývoj cen dovolených se v loňském roce odchýlil od své tradiční sezonnosti. Lze nicméně předpokládat, že ceny spojené s turismem zůstanou během léta proinflačním faktorem, což dokazuje i dosavadní vývoj cen ubytování.
Významným zdrojem přetrvávajícího rychlého růstu cen služeb je imputované nájemné, zohledňující strmě se zvyšující ceny domů a bytů. V důsledku toho dochází ke snížení dostupnosti vlastnického bydlení. V souladu s tím bude zajímavé sledovat, jak na to zareagují ceny skutečně placeného nájemného. Ty už nyní rostou rychlým meziročním tempem a v červenci, kdy často dochází k úpravám těchto cen, by jejich růst mohl ještě zrychlit.
Červen by ale měl být ve znamení letošního vrcholu celkové i jádrové inflace. Ve druhé polovině roku by se celková inflace měla postupně navracet ke dvouprocentnímu cíli ČNB. Jádrová inflace sice nejspíše zůstane zvýšená, i tak by se ale měla udržet v tolerančním pásmu centrální banky.