ČEZ: Vysoká cena elektřiny tahounem podstatně lepších výsledků

03.08.2022 11:30:06

Den zveřejnění: úterý, 9. srpna 2022 v 7:00 CET

Předpokládáme, že ČEZ zveřejní za druhý kvartál tohoto roku vysoký meziroční růst všech hospodářských ukazatelů. Za tím vidíme inflaci komodit, respektive podstatně lepší realizované ceny elektřiny. Přestože ČEZ u příležitosti reportu za první čtvrtletí zvýšil celoroční projekce, vzhledem k dalšímu růstu cen elektřiny je možné, že dojde k další aktualizaci. Nicméně cena akcií na burze se v současné době bude řídit velmi pravděpodobnou speciální daní pro výrobce elektřiny.  

Podle našich projekcí vzrostly celkové tržby v meziročním srovnání o asi čtvrtinu na 61,2 mld. CZK. Jedním ze základních tahounů bude cena elektřiny. Zatímco loni, ČEZ prodával průměrně za lehce nad 50 EUR/MWh, letos je to asi dvojnásobek. Tahounem bude výrobní sektor v čele s jadernými elektrárnami. Navíc loni hospodaření ještě obsahovalo příspěvek bulharských aktiv, která byla prodána na konci června 2021 a v letošních výsledcích se neobjeví. EBITDA odhadujeme na 20,6 mld. CZK nebo o 76,3 % více v meziročním srovnání. Čistý zisk čekáme na úrovni 9,2 mld. CZK (+216 % y/y).

Srovnání stávajících celoročních cílů vedení ČEZu a reportovaných výsledků za první plus naše očekávání pro druhý kvartál naznačuje tempo plnění asi 66 % u zisku EBITDA a 76 % u čistého zisku. Touto optikou je možné, že ČEZ svoji projekci aktualizuje, a to již podruhé v tomto roce. Stávající cíle jsou na EBITDA v intervalu 95-99 mld. CZK a upravený čistý zisk 45-49 mld. CZK.

Pro cenu akcií by měla být v těchto dnech rozhodující diskuse a pravděpodobné zavedení speciální daně na výrobce elektřiny. Obchodování bude s největší pravděpodobností charakteristické vysokou volatilitou. Návrhy týkající se extra daně se čekají na konci prázdnin.
Autor: Bohumil Trampota

Plný text ke stažení