Ranní zpráva z akciového trhu

10.03.2016 8:59:00

v příloze naleznete Ranní zprávu z akciového trhu.

 

Hlavní události

Výsledky hospodaření za rok 2015 dnes ráno oznámily společnosti Fortuna a Stock Spirits.

Fortuna dále oznámila, že letos ani v roce 2017 nevyplatí dividendu, což je velkým zklamáním. Dali do revize naše doporučení i cílovou cenu (doposud „koupit“, 79 CZK na akcii).

Spekuluje se o prodeji telekomunikační firmy O2.

Západoevropské akciové indexy by dnes měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru.

Klíčovou událostí dnes bude odpolední výsledek zasedání ECB.

Závěr výsledkové sezóny dnes přináší mimo jiné výsledky hospodaření západoevropských společností Aviva a Carrefour nebo amerického maloobchodního prodejce Dollar General.

Analytici Société Générale včera doporučili k nákupu akcie francouzské průmyslové firmy Seche Environment.

 

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera přidaly několik desetin procenta. Takzvaný býčí trh momentálně na amerických burzách trvá na den přesně již sedm let a v tento výroční den se nejvíce dařilo energetickým a technologickým titulům. Nepatrně naopak oslabily banky nebo farmaceutické firmy.

Noční obchodování na asijských trzích bylo smíšené. Některé trhy rostly v očekávání agresivního uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky. Pod prodejním tlakem naopak byly čínské akcie, a to především pevninské burzy v Šanghaji. Nedařilo se zejména akciím realitních developerů.

 

Fortuna

Sázková společnost Fortuna dnes ráno zveřejnila výsledky hospodaření za rok 2015, které byly na provozní úrovni mírně lepší, než se čekalo. EBITDA upravená o jednorázové položky nakonec meziročně stagnovala, což překonalo lednový výhled managementu (pokles o 3-6 % y/y). Čistý zisk za loňský rok nečekaně prudce stoupl, hlavním rozdílem oproti odhadům ale byl jednorázový příjem z odložené daně v Polsku ve výši 3,5 mil. EUR. Po očištění o tuto položku by čistý zisk meziročně stagnoval na 16,0 mil. EUR, což bylo jen lehce nad tržním konsensem.

Pro rok 2016 čeká firma pokračování růstu objemu přijatých sázek na přibližně 1,01 mld. EUR. EBITDA by však měla klesnout o 10-15 % z důvodu růstu zdanění hazardu v ČR. EBITDA by tak měla dosáhnout přibližně 23,1-24,5 mil. EUR, což je o něco méně, než jsme čekali před dnešními výsledky, ale zároveň výrazně více, než jsme odhadovali v poslední analýze z loňského srpna. Firma dále uvedla, že dividendy nebude platit letos ani v roce 2017, což je velkým zklamáním. K dalšímu přehodnocení dividendové politiky má dojít až po skončení příštího roku.

Výsledky hospodaření sice potěšily a ani výhled pro letošní EBITDA není špatný, podle našeho názoru by ale mohlo převážit zklamání z nulové dividendy. Od našeho srpnového doporučení „koupit“ vyskočily akcie Fortuny o vysokých 63 %. Nyní dáváme naše doporučení i cílovou cenu (doposud 79 CZK na akcii) do revize a budeme připravovat aktualizaci naší analýzy.

 

Stock Spirits

Likérka Stock Spirits dnes ráno zveřejnila výsledky hospodaření za loňský rok. Upravená EBITDA dosáhla úrovně 53,7 mil. EUR, což je poblíž horní hrany výhledu managementu (50 až 54 mil. EUR). Nutno však připomenout, že management v listopadu svoji guidance snížil o zhruba 15 %. Ve srovnání s loňským rokem jde o pokles o 20 %. Důvodem byla především první polovina loňského roku, kdy společnost čelila agresivní cenové konkurenci po zvýšení spotřební daně. Ve druhé polovině se situace stabilizovala a zisk zaznamenal dokonce meziroční růst, nicméně nebyl dostatečně silný, aby vykompenzoval slabou první polovinu. Tržby klesly meziročně o 30 mil. EUR na 262,6 mil. EUR. Stock Spirits oznamuje kompletní výsledky jen pololetně.

K výhledu na letošní rok management konkrétní údaje neposkytl. Nicméně jeho cílem je především zlepšovat celkovou ziskovost a věří, že zavedená opatření v Polsku povedou ke kýženým výsledkům. Společnost v nejbližším období neplánuje žádné velké akvizice a management se chce soustředit na růst dividend a vyšší rozdělování zisku akcionářům. Firma navrhuje vyplatit dividendu ve výši 0,0455 EUR na akcii, což představuje celkovou výplatu za rok 2015 ve výši 0,058 EUR na akcii, což je meziroční nárůst o 55 %. Pozitivně hodnotíme především vyšší dividendu, což by mohlo zvýšit atraktivitu společnosti. Výsledky vyznívají vesměs neutrálně. Cena akcií by mohla reagovat mírným růstem.

 

O2 Czech Republic

Dnešní Lidové noviny uvedly, že se spekuluje o prodeji telekomunikační firmy O2. Rozhodnout by se údajně mělo v březnu. Případnému prodeji nahrává současná akviziční aktivita v evropském telekomunikačním sektoru i fakt, že pro PPF je O2 jen finanční investicí, nikoliv strategickou součástí. Na spekulace o převzetí by podle našeho názoru mohla cena akcií reagovat pozitivně.

Autor: Josef Němý

Plný text ke stažení