Německá ekonomika se v zimě nacházela v recesi

25.05.2023 16:53:15

Zpřesněný odhad německého HDP za Q1 23 potvrdil, že se německá ekonomika v letošním prvním čtvrtletí nacházela již v recesi, když mezičtvrtletně klesla o 0,3 % (první odhad: 0,0 %) poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí klesla o 0,5 % q/q. Zveřejněná struktura odhalila, že za poklesem byla primárně konečná spotřeba jak domácností, tak vlády, která klesla o 1,2 % q/q, resp. o 4,9 %. Naopak slabšímu výsledku zabránily kapitálové investice (+3,0 % q/q), a to i přes otřesy v bankovním sektoru a zvýšenou nejistotu v březnu. Zároveň je zřejmý stále poměrně silný čistý vývoz, který přispěl 0,7 pb. Ani to však nestačilo k vytáhnutí tamní ekonomiky z recese na přelomu roku.

Pokročilý odhad výkonu ekonomiky v Q1 23 byl zveřejněn i v USA, kde naopak došlo k revizi směrem nahoru. V anualizovaném mezičtvrtletním vyjádření americká ekonomika v Q1 23 vzrostla o 1,3 %, namísto prvně odhadovaných 1,1 %. Pozitivně k tomu přispěla silná spotřeba domácností. Naopak směrem dolu působila zejména změna stavu zásob. Zisky amerických podniků meziročně klesly o 2,8 % v Q123, když došlo ke stlačení marží nefinančních podniků (14,6 % vs 15,5 % ve Q422) i v souvislosti s rostoucími mzdovými náklady. Revizí směrem nahoru doznaly i deflátory HDP, které dokazují přetrvávající inflační tlaky v tamní ekonomice. Spolu s překvapivě nižším počtem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (229 tis. vs konsensus 245 tis.) tyto údaje výrazně podpořily sázky na další utahování měnové politiky Fedu. Po červnovém zasedání, kde je široce očekáváno dočasné pozastavení zvyšování sazeb v zájmu zhodnocení situace centrálními bankéři, finanční trh již zahrnuje ve svých cenách 25bodové zvýšení klíčové úrokové sazby v červenci. Navíc naděje na snižování sazeb v letošním roce jsou, alespoň dle budoucích kontraktů, již téměř pryč, což je v souladu s naším očekáváním.

Mix výše zmíněných revizí a dat dnes podpořil americký dolar, který vůči euru posílil o 0,2 %. K tomu zřejmě ještě přispěly pozitivní zprávy z jednacího stolu ohledně dluhového stropu v USA, které byly vzpruhou pro náladu na trzích, zejména pak pro riziková aktiva. Výrazněji vůči euru dnes posílila jako samotná ve středoevropském regionu i česká koruna, která si v závěru dne odnáší zisk ve výši 0,2 %. Maďarský forint dnes naopak nepatrně oslabil (o 0,1 %), zatímco polský zlotý po obchodování v úzkém pásmu končí poblíž otevírací úrovně.

Autor: Kevin Tran Nguyen