Tuzemská meziroční inflace se v červnu dočasně zvýšila
04.07.2025 7:43:33Ve Spojených státech se dnes slaví Den nezávislosti, tamní trhy tak zůstanou zavřené. U nás ČSÚ zveřejní předběžný odhad červnové inflace. Ta se hlavně vlivem nízké srovnávací základny podle našeho odhadu dostala až na 2,9 % y/y. Ve zbytku roku očekáváme, že loňská základna naopak začne tlačit meziroční inflaci směrem dolů, což bude dále podpořeno negativními dopady cel na tuzemskou ekonomiku a restriktivními měnovými podmínkami. Celková inflace by tak měla i nadále setrvat v tolerančním pásmu a postupně se navracet zpět k 2% inflačnímu cíli. Tuzemské maloobchodní tržby v květnu pravděpodobně meziměsíčně poklesly, spotřebitelská poptávka však zatím zůstává robustní.
Česká inflace se podle našeho odhadu opět zvýšila a v červnu dosáhla 2,9 % y/y, po 2,4 % v květnu a 1,8 % v dubnu. Důvodem jejího dalšího nárůstu byl z části technický efekt nižší srovnávací základny loňského roku. Ten zřejmě ovlivnil i vývoj jádrové inflace, která podle nás zrychlila z květnových 2,8 % na 3,0 % v červnu. Jádrovou inflaci bude na zvýšených úrovních nadále držet pokračující rychlý růst cen služeb zahrnující také vliv strmě se zvyšujících cen nemovitostí prostřednictvím položky imputovaného nájemného. Lze rovněž předpokládat, že proinflačním faktorem během léta zůstanou ceny služeb spojených s turismem, jak naznačuje dosavadní vývoj cen ubytování. Zvýšenou inflaci v oblasti služeb by ale měl stále kompenzovat utlumený růst cen zboží. Ceny pohonných hmot v červnu zhruba stagnovaly a nepokračoval tak jejich rychlý pokles z předchozích třech měsíců. Příčinou byl obrat na trhu s ropou, jejíž ceny rostly kvůli konfliktu na Blízkém východě. Meziročně ale byly ceny pohonných hmot v červnu stále o zhruba 10 % nižší. Naopak meziroční růst cen potravin (včetně všech nápojů a tabáku) se pravděpodobně pohyboval poblíž 5 %, když i ten byl podpořen nižší srovnávací základnou. Meziměsíčně očekáváme jen mírný růst cen potravin, s ohledem na vysokou volatilitu posledních měsíců je ale tento odhad spojen s velkou mírou nejistoty. Ve zbytku roku by se celková i jádrová inflace měly podle naší prognózy již postupně snižovat. Přispět by k tomu mělo zpomalení ekonomiky v souvislosti s americkými cly a restriktivní působení měnových podmínek.
Tuzemské maloobchodní tržby v květnu pravděpodobně poklesly, spotřebitelská poptávka však zůstává robustní. Pro květen odhadujeme bez prodejů aut meziměsíční pokles (reálných) tržeb o 0,7 % a v případě celkových tržeb pak o 1,0 %. Zčásti je to dáno dubnem, kdy tuzemské maloobchodní tržby bez aut naopak rostly silným meziměsíčním tempem o 1,2 %. Obecně ale další oživování poptávky brzdí i vysoká nejistota a postupné ochlazování trhu práce.
Dolar po silných datech z trhu práce zpevnil
Americký trh práce pozitivně překvapil. Počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru v červnu dosáhl 147 tis., čímž významně překonal tržní konsenzus ve výši 106 tis. Míra nezaměstnanosti současně oproti očekávanému nárůstu z 4,2 % na 4,3 % naopak poklesla na 4,1 %. Na nízkých úrovních se nadále drží i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (233 tis. vs. oček. 241 tis.). V rámci duálního mandátu Fedu tato data celkově zmírňují potřebu uvolnění měnové politiky. Americká nová celní politika totiž současně vede k nárůstu tamních inflačních očekávání.
Finanční trhy po zveřejnění silných dat z amerického trhu práce redukovaly svoje sázky na snížení měnověpolitických sazeb v USA. Pro červencové zasedání se trhem implikovaná pravděpodobnost „cutu“ snížila ze zhruba 25 % téměř k nule. Menší jistota pak panuje i ohledně zářijového zasedání, kde se šance na pokles sazeb zmenšila z více než 90 % na zhruba 70 %. Americký dolar v reakci na to posílil proti euru o 0,3 % na 1,175 USD/EUR.
Česká koruna včera vlivem tohoto nepříznivého sentimentu mírně ztrácela proti zeleným bankovkám, zatímco k euru podobně jako ostatní měny středoevropského regionu, naopak lehce zpevnila. Určitý vliv mohl mít jak středeční rozhovor guvernéra ČNB Michla, ve kterém zopakoval, že tuzemské měnověpolitické sazby pravděpodobně zůstanou na současné úrovni „po určitou dobu“, tak včerejší tisková konference guvernéra NBP, na které zaznělo, že středeční překvapivé snížení klíčové sazby o 25 bb na 5 % neznamená počátek cyklu uvolňování měnové politiky.