Zkrocení inflační saně

25.01.2022 16:43:57

Subdodávky komponent zvednou ekonomiku: Čekáme zlepšení subdodávek do výroby, které pomůže ekonomice letos růst tempem 4,9 %. Utahování hospodářské politiky ale postupně tempo růstu utlumí pod 3 % v roce 2023.

Inflace dosáhne dvouciferných hodnot: Na počátku letošního roku spotřebitelské ceny rychle vzrostou a meziroční míra inflace dosáhne v jeho první polovině vrcholu lehce nad 10 %. Poté by již mělo přijít citelné zpomalení.

ČNB zvedne úrokové sazby na 5 %: Tohoto svého vrcholu by měly úroky dosáhnout v květnu. S odezněním silných inflačních tlaků však očekáváme, že ČNB začne od konce letošního roku sazby snižovat zpět k rovnovážným 3 %.

Výnosy se blíží vrcholu: Krátký konec výnosové křivky v reakci na zvyšování sazeb ČNB ještě vzroste a k obratu dojde až ve druhé polovině letošního roku. Nabídka dluhopisů letos oproti minulému roku poklesne a jejich výnosy tak zůstanou v prostředí přetrvávající silné poptávky i nadále pod IRS.

Dolar nedovolí koruně výrazněji posílit: Úrokový diferenciál bude tlačit korunu k silnějším úrovním. Proti tomu bude působit americký dolar, který vůči euru ze současných hodnot ještě dále posílí. Koruna tak nejprve zkoriguje zisky z počátku letošního roku a přiblíží se zpět k úrovni 25 CZK/EUR. Ke konci letoška následně posílí k 24,8 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,Michal Brožka,Martin Gürtler,Jaromír Gec

Plný text ke stažení