Praha v čele růstu, ostatní světové akciové trhy tento týden prakticky beze změny

20.11.2020 16:47:48

Na začátku týdne zaznamenaly akciové trhy slušné zisky. Americký širokopásmový index S&P500 dokonce dosáhl v pondělí historického maxima.

 

Následně z rekordu mírně slevil. Důvod je jednoduchý - prudký nárůst nakažených a z toho plynoucí restrikce, které tlumí ekonomiku. Teď je to vlastně závod mezi počtem nakažených a vývojem vakcíny. Již několik firem (Pfizer, BioNTech, Moderna) oznámilo, že jejich vakcíny teď budou muset projít nouzovým schvalováním. A to, jaké budou přicházet aktuální informace z jednoho (počet nakažených, restrikce) nebo druhého (vývoj vakcíny) soudku, to s největší pravděpodobností bude určovat směr na akciových trzích.

 

Co se týká makrodat, tak ta tento týden trhům mnoho nepomohla.

 

V pátek otevírají indexy v USA mírně slabší a účet za celý týden se zastaví asi několik desetinek v plusu.

 

Evropa je na tom v podstatě stejně (index Stoxx Europe 600). Slušný zisk ze začátku týdne prošel během týdne korekcí. V pátek krátce před koncem obchodování akcie rostou o přibližně +0,3 %. Za celý týden si tak Evropa připíše zisk cca +1 %.

 

Pražská burza 

Pražský akciový týden byl tentokrát kratší o úterní svátek. Světové indexy v ten den klesaly a dá se předpokládat, že by to bylo stejné i v Praze. To se ale nestalo, žádný pokles v úterý nebyl a tím pražská burza vychází ze srovnání jako vítěz a za celý týden dosáhla jasně nejlepšího výkonu. Za celý týden si tak připsala +3,4 %. V samotný pátek pak +0,4 %.

 

Vydali jsme aktualizace společnosti Philip Morris ČR s doporučením KOUPIT a cílovou cenou 16 512 CZK, což naznačuje potenciál růstu o +15 %. Zdůraznil bych notoricky známou věc, že se jedná o dividendový titul nabízející cca +10% výnos. Náš report si můžete přečíst zde https://bit.ly/PMCR_202011upd.

 

Žádné podstatné korporátní zprávy nebyly zveřejněny (pojišťovna VIG oznámila předběžná kvartální čísla a výhled, ale tento titul nepokrýváme). Za zmínku snad stojí jen schválená dividenda Kofoly. V korespondenčním hlasování schválili akcionáři výplatu 13,5 CZK (výnos +6 %). To se ale čekalo, navíc se akcie již od 23. 10. 2020 obchodují bez této dividendy.

 

Ještě rychlý pohled na jednotlivé tituly a jejich výkon za celý týden. První housle hrála Moneta s týdenním ziskem +10,5 %, následovaná Erste, která po zisku +21 % za minulý týden přidala dalších téměř +6 %. Slušně posiloval také operátor O2 (+5,8 % t/t). Ten těží výsledků 5G aukce, která pro společnost dopadla lépe, než se čekalo.

Autor: Bohumil Trampota