Trh vyčkává na rozhodnutí americké centrální banky

16.06.2021 17:07:02

Dnešní evropské obchodování bylo spíše ve znamení vyčkávání než v přísunu nových informací. Trhy sledují dlouho očekávané setkání amerického a ruského prezidenta a připravují se na večerní rozhodnutí americké centrální banky. Tomu odpovídala i aktivita na finančních trzích. Eurodolar po celý den stagnoval, úrokové sazby a dluhopisové výnosy poskočili vzhůru o jeden až dva body a ropa mírně korigovala své nejvyšší hodnoty od dubna 2019.

Na minulém zasedání americké centrální banky se její šéf J. Powell vyjádřil, že představitelé Fedu nad tím, kdy by se o omezování nákupů aktiv mělo začít hovořit, zatím ani nezamýšlejí. Dnešní zasedání tak v tomto ohledu může přinést spíše jen neurčité náznaky. Konkrétnější začne Fed podle našeho názoru být až v průběhu léta.

Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,9 %. Čekalo se přitom zpomalení zdražování na straně výrobců na 0,4 % po předchozím růstu cen o 0,8 %. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 5,1 % z předchozího 4,6 %. Za necelou polovinou meziměsíčního zdražení stálo tentokrát odvětví kovodělné, dále se opět citelně zvýšily ceny v odvětví chemických látek a výrobků a z jedné čtvrtiny byl za zdražením sektor zpracování ropy. Celý komentář na https://bit.ly/2Ua8meh.

Dnešním dnem začala mediální karanténa ČNB před zasedáním, které proběhne příští týden ve středu. Na poslední chvíli přispěchali se svým vyjádřením tři členové bankovní rady: guvernér Jiří Rusnok, viceguvernér Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda. Shodně navázali na viceguvernéra Marka Moru a Tomáše Holuba, kteří podporují zvyšování úrokových sazeb již příští týden. Tento krok se tak stal velmi pravděpodobným, ačkoli se zdá, že hlasování nebude zcela jednotné.

Korunové úrokové sazby dnes dohnaly v krátkých splatnostech propad z konce minulého týdne a vůči euru jsou tak nejvyšší za posledních deset dní. Koruna se tak pravděpodobně nachází na konci svého výletu ke slabším hodnotám lehce pod 25,50 za euro. Pro následující dny tak lze očekávat návrat k silnějším úrovním kolem 25,30 CZK/EUR. 
Autor: František Táborský