Vyhlídky investorů pro německou ekonomiku se příliš nelepší
21.01.2025 8:07:13Pozornost trhů se bude nadále upínat na kroky nového amerického prezidenta D. Trumpa během prvních dnů v úřadě. Včerejší obchodní seance to již částečně reflektovala. Dnešní kalendář nabídne pouze německý ZEW index za leden. Ten podle nás zůstane nadále velmi slabý, což odráží přetrvávající pesimismus kolem německé ekonomiky.
Německý ZEW index na začátku roku zůstal slabý.
Německý ZEW index se podle našeho odhadu v lednu nepatrně zvýší ve složce očekávání do budoucna, zatímco složka hodnotící současnou situaci zůstane téměř beze změny na -93 b. (vs -93,1 b. v prosinci). To by tak jen mělo potvrdit nepříliš silnou důvěru investorů v německou ekonomiku. Z indikátorů sentimentu více signálů poskytnou až v pátek zveřejněné PMI, které ovšem podle nás rovněž příliš neoslní, a to zejména v průmyslu (více v Týdenní zprávě zde: https://bit.ly/3Wu9uqj).
Inauguraci D. Trumpa doprovázel slabší dolar.
Včerejší makroekonomický kalendář toho příliš nenabídl. Prosincový PPI z Německa ukázal na meziměsíční pokles cen průmyslových výrobců o 0,1 %. V meziročním vyjádření zůstala dynamika cen ve výrobním sektoru utlumená na 0,8 % y/y. Meziměsíční pokles PPI ovlivnilo především snížení cen energií o 0,4 % m/m, bez nich ceny průmyslových výrobců v Německu stagnovaly. To je v kontrastu s tuzemským PPI (zveřejněn minulý pátek), který ukázal na citelný nárůst o 0,6 % m/m vlivem právě cen energií (více v komentáři zde: https://bit.ly/4hfA12A). Celkově však jak německý, tak i český indikátor ukazují na utlumené inflační tlaky v průmyslové sféře, které reflektují slabou poptávku v daném sektoru. To je pozitivní signál pro setrvání inflace cen zboží na nízkých úrovních, alespoň v případě toho nepotravinářského.
Finanční trh zůstává v napětí dopadů druhého mandátu D. Trumpa, který se od včerejška ujímá prezidentského úřadu. Hned od prvního dne ve své funkci D. Trump zavedl řadu exekutivních příkazů, které budou vykreslovat novou agendu v čele USA, a to od migrační politiky, oblasti energetiky (zejména v souvislosti se zvýšením podílu fosilních paliv a jejich těžby) až po strategii v zahraničním obchodě. Zprávy ohledně toho, že k zavedení tarifů ze strany USA nemusí dojít ihned, poslaly dolar do ztrát. Ke korekci však došlo poté, co se D. Trump zmínil ohledně možnosti zavedení tarifů na Mexiko a Kanadu ve výši 25 % a také ohledně možnosti zavedení univerzálních tarifů na zboží.
Americký trh byl na den Martina Luthera Kinga zavřený, což omezilo likviditu. Zelené bankovky před inaugurací a za slabší likvidity ztrácely a vůči euru oslabily o téměř 1,4 % a posunuly se nad úroveň 1,04 USD/EUR. Středoevropské měny na pozadí slabšího dolaru z toho nakonec těžily a posílily o 0,1 % až 0,3 %. Česká koruna se opět dostala krátkodobě pod úroveň 25,20 CZK/EUR, nad kterou jí poslala v minulém týdnu zveřejněná domácí inflace. Ta totiž posílila očekávání ohledně snížení sazeb na nadcházejícím únorovém zasedání.