Ceny průmyslových výrobců opět klesají

16.09.2020 9:31:48

Ceny v průmyslu v ČR v srpnu meziměsíčně klesly o 0,3 %, což bylo dvě desetinky pod naším odhadem a celých 0,4 procentního bodu pod očekáváním trhu. Za cenovým poklesem stojí širší škála odvětví. S levnější ropou se zlevňovalo v rafinérském odvětví a klesly ceny v oblasti zpracování pryže a plastů, levněji je i v odvětvích kovodělných výrobků a dopravních prostředků. Vzrostly pak především ceny v chemickém odvětví. V meziročním srovnání došlo k prohloubení meziročního poklesu cen placených výrobcům na -0,5 % z předchozích -0,1 %.

Ekonomika sice rychle oživuje ale stále operuje výrazně pod svým potenciálem. Ceny řady komodit v čele s ropou opět klesly a ceny výrobců tak zůstávají nadále v útlumu. Pokud expanze ekonomiky bude pokračovat, měly by ceny ve výrobě začít oživovat a ve čtvrtém čtvrtletí v meziročním srovnání začít růst. 

Ceny v zemědělství se sice v srpnu opět snížily, nicméně v meziročním srovnání se pokles výrazně zmenšil na -1,9 % z předchozích -4,1 %. Důvodem je především zdražení v rostlinné výrobě, především v ovocnářství.

Ceny stavebních prací se zvýšily meziměsíčně o 0,2 %. Jejich meziroční pokles se snížil na - 3,4 % oproti červencovým -3,8 %.

Ceny ve službách v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % a jejich meziroční tempo setrvalo na 2,1 % stejně jako v červenci.

Z hlediska finančního trhu nejsou zveřejněná data pro korunu významnějším impulsem.
Autor: Michal Brožka