Strasti inflačního cílovače

26.07.2022 14:05:00

Ekonomiku čeká mírná recese: Pokles poptávky z důvodu výrazného růstu cen se podepíše na mezičtvrtletním snížení HDP ve třetím i čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Dosažení předpandemické úrovně čekáme až ve druhém čtvrtletí 2023.

Inflace se dostane ke 20 %: K jejímu dalšímu zrychlení přispěje především výrazné zdražení energií pro domácnosti. Dvouciferná zůstane do poloviny příštího roku. Dosažení dvouprocentního cíle čekáme až v roce 2024.

ČNB se zpožděním zvedne sazby na 7,5 %: Podle vyjádření centrálních bankéřů bude ČNB po nějakou dobu držet úrokové sazby beze změny. Vývoj inflace a tlaky na oslabení koruny ji však podle nás donutí v listopadu zvýšit základní repo sazbu o 50 bb na 7,5 %, což by měl být zároveň její vrchol.

Pokles výnosů na obzoru: Krátký konec výnosové křivky se může brzy začít postupně snižovat, a to s vidinou zahájení návratu sazeb ČNB zpět k neutrálním úrovním v průběhu příštího roku a zpomalení tempa růstu ekonomiky.

Koruna pod tlakem: Přes přítomnost ČNB na devizovém trhu očekáváme, že domácí měna působením zhoršených fundamentů do konce roku oslabí k 25,00 CZK/EUR a v ročním horizontu zhruba na úroveň 25,25 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,Martin Gürtler,Jaromír Gec,Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení