Růst českých mezd nabral v Q3 mírně na tempu

04.12.2024 7:55:47

V USA budou zveřejněna data z trhu práce. Po silném říjnovém výsledku ADP report pravděpodobně vykáže nižší tvorbu nových pracovních míst. Klíčová však bude až páteční statistika Nonfarm payrolls. Kromě toho bude zveřejněn ISM index z oblasti služeb za listopad, který se drží výrazně nad padesátibodovou hranicí. V eurozóně budou zveřejněny zpřesněné indikátory PMI ze služeb a kompozitní index. Zde v obou případech čekáme vzestupnou revizi. České mzdy v nominálním vyjádření ve třetím čtvrtletí podle našeho odhadu mírně urychlily své tempo růstu. Ve srovnání s prognózou ČNB budou znamenat proinflační překvapení a tím pádem i vyšší pravděpodobnost, že centrální banka ponechá sazby na svém předvánočním zasedání beze změny.  

Americký ADP report ukáže na nižší tvorbu pracovních míst

Ve Spojených státech bude zveřejněn ADP report mapující počet nově vytvořených pracovních pozic v soukromém sektoru. Ten jich podle tržního konsenzu ukáže 158 tisíc. Rozhodující však bude až páteční statistika Nonfarm Payrolls, která byla v říjnu poznamenána stávkou ve společnosti Boeing a hurikány. Za listopad již očekáváme lepší výsledek, avšak i tak zřejmě ukáže na pozvolné ochlazování tamního trhu práce. Z dat bude zveřejněn listopadový index ISM ze služeb. Ten se udrží bez problému v pásmu značící další expanzi tohoto sektoru.

V eurozóně budou zveřejněny finální ukazatele PMI ze služeb. Ty v listopadu po devíti měsících růstu poklesly z 51,6 bodu na 49,2 bodu, a to v důsledku špatných výsledků v Německu a ve Francii. Zde na indikátory patrně negativně doléhá tamní nejistá politická situace. Ukazatelé z ostatních zemí zveřejněné až po prvním odhadu by měly vést k mírné vzestupné revizi celkového PMI v eurozóně.

V Česku bude zveřejněn vývoj mezd za třetí čtvrtletí letošního roku. Podle našeho odhadu průměrná nominální mzda vzrostla v Q3 meziročně o 6,8 % po 6,5 % v Q2 24. Pokud by se náš předpoklad naplnil, jednalo by se o proinflační překvapení oproti listopadové prognóze ČNB, ve které centrální banka očekávala v Q3 24 růst průměrného výdělku o 6,1 % y/y. To by mohlo dále podpořit jestřábí naladění ČNB a zvýšit pravděpodobnost přerušení procesu snižování domácích měnověpolitických sazeb již na prosincovém zasedání (19. prosince). Z mezičtvrtletního pohledu očekáváme v Q3 24 mírné zrychlení mzdového růstu na 1,4 % q/q (sezónně očištěno) z 1 % o čtvrtletí dříve. Kupní síla průměrné mzdy podle nás současně mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 % po 0,4 % v Q2 24. Vzhledem k předchozímu prudkému poklesu reálných mezd to znamená, že úrovňově se i přes již 6 kvartálů v řadě trvající – avšak stále mírný – růst nacházela zhruba na úrovni roku 2018. Celkově zůstává český trh práce napjatý. Jeho postupné ochlazování je zatím patrné hlavně ve statistikách volných pracovních míst. Na celoroční bázi letos očekáváme růst nominálních mezd o 6,6 % a v příštím roce o 5,8 %.

Data z amerického trhu práce dopadla lépe, než se čekalo

Kalendář včera nabízel pouze ukazatel počtu volných pracovních míst na americkém trhu práce (JOLTS) za říjen. Dolar před jeho zveřejněním mírně ztrácel v obavě, že by slabost tamního trhu práce mohla vést k dalšímu snížení úrokových sazeb již na prosincovém zasedání. Trh takovémuto kroku nyní dává zhruba 70% šanci. Statistika z trhu práce nakonec dopadla lépe, než s čím trh počítal (7744 tis.). Euro tak částečně o své zisky přišlo a v odpoledních hodinách se obchodovalo za 1,05 USD/EUR.         

Regionální měny byly včera rozkolísané. Kurz koruny skončil o 0,1 % silnější na hladině 25,2 CZK/EUR. Maďarský forint naopak o 0,1 % oslabil a v odpoledních hodinách se obchodoval za 414,9 HUF/EUR. Nejvíce ztratil polský zlotý (0,3 %), jehož kurz se posunul na 4,30 PLN/EUR. 

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení