ECB sníží úrokové sazby a zřejmě otevře dveře pro další cuty

16.04.2025 16:37:18

Ceny tuzemských průmyslových výrobců (PPI) potvrdily oslabené inflační tlaky plynoucí ze zboží, byť v rámci potravinářského výrobního řetězce je tlak na růst cen nadále zvýšený. PPI v březnu v meziročním i meziměsíčním vyjádření klesl o 0,3 %. K meziměsíčnímu poklesu přispěly zejména energie. Ceny výrobků zpracovatelského průmyslu klesly o 0,4 % m/m, z toho ale potravinářské výrobky nepatrně rostly o 0,1 % m/m. PPI bez cen energií klesl jen o 0,1 % m/m a v meziročním vyjádření dokonce vzrostl o 0,6 %. Ceny zemědělských výrobců v březnu meziměsíčně vyskočily o 2,2 % a oproti loňskému březnu byly vyšší o 8,2 %. Zatímco ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,6 % a v meziročním vyjádření byly vyšší o 3 %, tak ceny materiálů a výrobků ve stavebnictví meziměsíčně nepatrně klesly a oproti loňském březnu byly vyšší o pouze 0,5 %. Zvyšující se dynamika prvně zmíněné kategorie spolu se silným růstem cen nemovitostí budou skrze imputované nájemné pravděpodobně vyvíjet tlak na tuzemskou inflaci, respektive zabraňovat jejímu rychlejšímu poklesu ke 2 %.

Americká data spotřebitelské poptávky překvapila silnějším růstem tržeb v maloobchodě, i to přes zhoršenou náladu tamních domácností. Tržby v březnu meziměsíčně silně vzrostly o 1,4 % díky prodejům aut, bez nich vzrostly o 0,5 % m/m. V případě kontrolní skupiny (důležitá pro výpočet HDP) byl růst o 0,4 %, tedy lehce pod tržním konsensem ve výši 0,6 %. Za minulé měsíce však došlo k revizi směrem nahoru. Navzdory zhoršující se náladě amerických domácností od začátku roku jejich útraty v Q1 25 dále rostly, byť zřejmě nižším tempem oproti silnému závěru loňského roku. Opticky je růst tržeb v únoru a březnu (bez prodejů aut) silný, to ale následovalo velmi slabý leden vlivem chladného počasí. Dnešní data by mohla také poukazovat na snahu amerických domácností nakoupit před tím, než dojde k promítnutí cel do finálních cen.

Silnější růst spotřebitelské poptávky v USA finanční trhy ale příliš nerozjásal. Od rána obchodování poznamenaly zprávy ohledně omezení vývozu čipů do Číny ve znamení další eskalace obchodních válek. Americký dolar dnes opět ztrácel a vůči euru odepsal 0,7 % a dostal se na dostřel hladiny 1,14 USD/EUR, čímž vymazal zisk z předchozí seance. Na pozadí slabšího dolaru posilovaly středoevropské měny. Celkově ale obchodování v tomto vlivem svátků zkráceném týdnu postrádá vyšší likviditu. Česká koruna postupně posilovala a opět se dostala na hranici 25,00 CZK/EUR, zatímco polský zlotý a maďarský forint posílily mírněji o 0,1-0,3 %. Obecně jsou výkyvy na kurzu koruny v posledních turbulentních týdnech daleko mírnější ve srovnání s ostatními středoevropskými měnami.

Autor: Kevin Tran Nguyen