Pátek dobrý, všechno dobré

22.05.2020 16:05:41

Na závěr obchodního týdne pražská burza posílila. Index PX otevřel sice slabší ve srovnání se čtvrtečním závěrem, ale pak prakticky celou obchodní seanci neznal jiný směr než vzhůru a ranní ztrátu s přehledem eliminoval. V pátek si tedy PX index polepšil těsně před koncem obchodování o necelé procento. Za celý týden to byl třetí obchodní den (Po, St, Pá), kdy akcie rostly. V týdenním hodnocení zavřel hlavní index PX silnější o více než +1 %.

Dnešek byl poměrně chudý na podstatné kurzotvorné zprávy. Hvězdou pražské seance se v pátek stal Avast (+3,9 %). Akcie pravděpodobně reagovaly na schválení dividendy (10,3 centu, resp. cca 2,5 CZK) na čtvrteční valné hromadě. Za celý týden si Avast připíše +3,5 % a překoná čtvrteční pokles, kdy se začal obchodovat bez nároku na zmíněnou dividendu. Bohužel se dnes nedařilo finančním domům, které uzavíraly startovní pole se ztrátami kolem 1 %. Za celý týden si suverénně nejlepší výkon připsal PFNonwovens, který beze zpráv doslova vyskočil o +10 %. Z letitého minima, na kterém se octl zhruba v polovině března, tak vystřelil o více jak 40 % a zcela vymazat koronavirový propad.

Páteční obchodování na většině ostatních evropských burz měl stejný průběh jako v Praze. Indexy otevřely níže, ale dokázaly se ze ztrát vymanit a krátce před závěrem posilují. Zisky jsou ale mírné většinou do +0,5 %. Za celý týden si evropské akcie připíší asi +3,5 %.

V Asii dnes bylo rudo. Všechny indexy skončily v červeném. Nejhůře dopadla burza v Hongkongu. Spadla o 5,6 % a důvod je tentokrát politický. Čína plánuje v Hongkongu zavést zákon o národní bezpečnosti. V pevninské Číně ztratily indexy kolem 2 %, jinde v Asii byly ztráty mírnější.

Americké trhy otevřely slabší a uvidíme, jestli dokáží podobně jako indexy v Evropě otočit sentiment a dokončit obchodování v plusu. Za celý týden nicméně bude účet obchodování v zeleném a zámořské indexy připíší asi +2,5 %.
Autor: Bohumil Trampota