Moneta (Koupit, 12m cíl = 97 CZK) - Akvizice Wüstenrot

02.12.2019 10:02:01

Moneta Money Bank získala exklusivitu a vyjednává o koupi Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Na základě procesu due diligence by Moneta chtěla podepsat kupní smlouvu do konce tohoto roku. Vypořádání akvizice by mohlo proběhnout na začátku dubna 2020 a je podmíněno souhlasem příslušných regulátorů. 

Touto akvizicí by měla Moneta zvýšit počet klientů o přibližně 400 tis., což by mělo navýšit retailové vklady o 45 % (53 mld. CZK). Zvýší se tím tržní podíl retailových klientských vkladů ze stávajících 5 % na 8 %. Dále by se mělo zdvojnásobit hypoteční portfolio a navýšit podíl hypotečních úvěrů z 3 % na 6 %. Akvizice také přinese 13 mld. CZK úvěrů ze stavebního spoření a díky tomu vzroste portfolio spotřebitelských úvěrů ze 40 mld. CZK na 53 mld. CZK. Provozní výnosy by měly vzrůst o min. 10 % y/y a ziskovost o 15 %. Synergie se odhadují na 6 % stávajících nákladů. Transakce by měla vést k mimořádnému zisku v roce vypořádání.

Moneta plánuje zveřejnit cenu a ostatní podmínky akvizice po podpisu kupní smlouvy. Zároveň by mělo dojít k aktualizaci cílů společnosti.

Transakce bude financována z přebytku kapitálu a volné likvidity. Nebude vyžadovat navýšení kapitálu, takže nedojde k naředění podílů stávajících akcionářů. Moneta také navrhne dividendu ze zisku 2019 tak, jak bylo oznámeno, kdy by mělaMoneta vyplatit minimálně 6,65 CZK na akcii (mezitimní dividenda 3,3 CZK bude vyplacena 17. prosince).
Autor: Bohumil Trampota

Plný text ke stažení