Stop viru, návrat k normálu

01.06.2020 14:42:12

České hospodářství se zotavuje: Po uvolnění restrikcí ekonomika začíná rychle růst. Aktivita ve většině případů naváže na předchozí ekonomické vazby. Ne vždy to ale bude možné. Návrat na před-pandemickou úroveň HDP čekáme až v roce 2022. Prognózy zůstávají silně nejisté a nejbližší měsíce odhalí, jaké hodnoty byly či nebyly nenávratně ztraceny.

Inflace bude brzdit: Spotřebitelské ceny budou navyšovány slabší korunou a zdražováním potravin. Dle našich odhadů ale převáží negativní dopad oslabené spotřebitelské poptávky a nižších cen ropy, takže inflace bude zpomalovat pod dvouprocentní cíl ČNB. 

S restartem ekonomiky přijde návrat koruny k silnějším hodnotám: Nízké úrokové sazby snižují atraktivitu koruny a brání jí posílit k silnějším hodnotám. V druhé polovině roku by však mělo přijít oživení ekonomiky a s tím i víra v normalizaci měnové politiky. Možnost výhodného zajištění koruny na slabších hodnotách se tak bude s postupem roku uzavírat.

Vysoká poptávka tlačí výnosy státních dluhopisu dolů: I přes bezprecedentní emisi státních dluhopisů a zhoršení výhledu veřejných financí zájem investorů neutuchá. Vlna uvolňování měnových podmínek u nás i v zahraničí zatlačila tržní úrokové sazby na své cyklické dno. V druhé polovině roku už očekáváme jejich postupný nárůst.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,František Táborský,Michal Brožka,Martin Gürtler

Plný text ke stažení