ČNB zveřejní záznam z posledního zasedání

16.05.2025 7:38:47

Dnešek nabídne doplnění komunikačního balíčku ke květnovému zasedání ČNB, které proběhlo minulý týden. Publikován bude jak písemný záznam včetně hlasování jednotlivých členů bankovní rady, tak kompletní jarní Zpráva o měnové politice. V USA budou finanční trhy sledovat květnovou důvěru spotřebitelů v ekonomiku podle Michiganské univerzity. Z pohledu Fedu je v rámci tohoto šetření rizikem především spotřebiteli indikovaný nárůst inflačních očekávání.

Cla vyvolávají obavy z růstu cen u amerických spotřebitelů

ČNB zveřejní podrobnosti ke svému poslednímu rozhodnutí. Na zasedání, které proběhlo minulou středu, bankovní rada rozhodla poměrem hlasů 6-1 o snížení klíčové repo sazby o 25 bb na 3,5 %. Komunikace tohoto rozhodnutí se opět nesla spíše v jestřábím duchu, když tuzemští centrální bankéři nadále hodnotí rizika a nejistoty výhledu jako „mírně proinflační“. Více jsme k zasedání psali zde: https://bit.ly/CNB_May25_CZ. Ve dnes zveřejněném zápisu budou finanční trhy kromě argumentace jednotlivých členů sledovat také to, kdo ze sedmičlenné bankovní rady byl oním osamoceným hlasem pro stabilitu úrokových sazeb. Současně ČNB publikuje kompletní jarní Zprávu o měnové politice, která by měla podrobněji představit novou makroekonomickou prognózu centrální banky.

V zámoří dnes bude sledována květnová důvěra spotřebitelů v ekonomiku podle Michiganské univerzity. Trhy obecně předpokládají, že v květnu došlo k mírnému zlepšení nálady vlivem nárůstu složky očekávání. Souviset by to mělo primárně s deeskalací celní politiky USA. Obavy o cly vyvolaný nárůst cen nicméně přetrvávají. To včera při zveřejnění svých kvartálních výsledků potvrdil i největší světový maloobchodní řetězec Wallmart, který uvedl, že bude nucen alespoň zčásti přenést (již platná) cla do koncových cen, a to již v průběhu května.

Koruna se drží lehce nad 24,90 CZK/EUR

Mezičtvrtletní růst HDP eurozóny v Q1 25 dosáhl 0,3 %, k čemuž přispěl efekt předzásobení před americkými cly. Druhý odhad HDP tak oproti tomu prvnímu doznal nepatrné sestupné revize z původních 0,4 % q/q, meziroční růst byl nicméně i tak potvrzen na 1,2 % y/y. Struktura HDP bude sice zveřejněna až 6. června, očekáváme však, že hlavním zdrojem jeho mezičtvrtletního růstu v Q1 25 byl čistý vývoz. Pomoci by k tomu měl efekt předzásobení amerických výrobců a spotřebitelů před zavedením cel. To poskytlo dočasnou podporu evropskému průmyslu, jehož produkce se v eurozóně v březnu zvýšila o výrazných 2,6 % m/m.

Data ze Spojených států mírně zklamala. Maloobchodní tržby sice v dubnu vzrostly meziměsíčně o 0,1 %, což bylo o desetinu nad odhadem, v rámci kontrolní skupiny, která více odpovídá vývoji spotřeby domácností v národních účtech, byl ovšem k vidění pokles o 0,2 % m/m oproti očekávanému růstu o 0,3 % m/m. Slabší byly také cenové tlaky ve výrobní sféře, když PPI klesly meziměsíčně o 0,5 % (oček. +0,2 % m/m). Americký dolar se tak odpoledne obchodoval v páru s eurem slabší o 0,2 %, poblíž 1,12 USD/EUR, nakonec však uzavřel zhruba beze změny. Měny středoevropského regionu ani včera nezaznamenaly výraznější výkyvy. Kurz české koruny se po většinu dne pohyboval mírně nad hladinou 24,90 CZK/EUR.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení