Index PMI se již odrazil ode dna

02.04.2024 10:32:18

Přestože český index PMI zůstal pod padesátibodovou hranicí a stále tak signalizoval pokles ve zpracovatelském průmyslu, došlo již třetí měsíc v řadě k  zvýšení tohoto indexu. Po očištění od sezónních vlivů v březnu stoupl z únorových 44,3 bodů na 46,2 v dubnu.  To byl nejlepší výsledek od srpna 2022. Stále sice docházelo ke snižování obejmu výroby i nových zakázek, avšak výrazně pomalejším tempem. Celkovou poptávku dle některých respondentů negativně ovlivňoval vývoj v zahraničí, především v Německu. Z domácích faktorů firmy tížil především útlum ve stavebním sektoru. 

I v dubnu firmy pokračovaly v redukci zásob a propouštění zaměstnanců. To bylo nicméně nejslabší za posledních osmnáct měsíců. Na klesající poptávku se výrobci snažili reagovat snižováním cen svých výstupů, ačkoli některé firmy již vyšší náklady vstupů promítaly do vyšších výstupních cen. Ceny vstupů se totiž zvyšovaly nejrychleji za více než poslední rok.

Ve výhledu na horizont jednoho roku byli výrobci ohledně své produkce výrazně optimističtí, jejich důvěra byla dokonce nejvyšší za poslední více než dva roky. To koresponduje i s naším názorem, že dostatek výrobních komponent, očekávané pozvolné oživení německého průmyslu i domácí poptávky povede ke zlepšení indikátorů PMI, a potažmo i výsledků českého průmyslu.

Autor: Jana Steckerová