Průmyslová produkce na začátku letošního roku lehce oslabila

12.03.2025 10:28:25

 

Na samotném začátku letošního roku průmyslová produkce oproti loňskému prosinci meziměsíčně klesla o 0,3 %. V meziročním srovnání pak byla letos v lednu o 0,6 % nižší, což byl lepší výsledek ve srovnání s tržním konsensem, který očekával hlubší pokles o 1,2 %. Naopak my jsme byli o něco optimističtější a očekávali dokonce nárůst o 0,4 % y/y, když jsme náš odhad opřeli o předstihové indikátory sentimentu v průmyslu, které ukazovaly na výrazný nárůst výrobní činnosti na začátku roku.

Oproti vcelku jen mírnému poklesu celkové průmyslové produkce se výroba ve zpracovatelských odvětvích snížila výrazněji o 0,8 % m/m. To tak zčásti korigovalo předchozí prosincový nárůst o 2,2 %. Z hlediska úrovně zůstává průmyslová produkce zhruba od loňského září výrazně utlumená a oproti průměru roku 2019 je nižší o téměř 1 %. K slabšímu výsledku v lednu výrazně přispěl automobilový sektor. Podle komentáře ČSÚ vliv na to měla především nižší výroba dílů a příslušenství pro motorová vozidla. Výroba motorových vozidel v lednu meziměsíčně klesla o 6 % a dosáhla tak nejnižší úrovně od ledna 2023. Automobilový průmysl zřejmě již nepodporuje velký objem nevyřízených zakázek, které byly jedním z klíčových faktorů zabraňujícím hlubšímu poklesu průmyslové produkce v podobné míře jako v Německu. Nižší výrobu aut v lednu nedokázaly kompenzovat ani výrazné nárůsty produkce v odvětvích výroby strojů a zařízení (+5,2 % m/m) či elektrických zařízení (+6,8 % m/m).

Hodnota nových zakázek byla v lednu meziměsíčně nižší o 2,3 % a oproti loňskému lednu klesla o 1,0 %. Nízká poptávka po průmyslovém zboží nadále trápí tuzemský průmysl, jak již nicméně ukázal i výsledek konjunkturálního průzkumu ČSÚ na začátku roku. Přičemž předstihové indikátory sentimentu v tomto ohledu nepředznamenávají rychlý obrat k lepšímu, byť hodnocení produkce v rámci nich naznačuje vyšší výrobu na začátku letošního roku. To se ovšem příliš nepotvrdilo podle dnes zveřejněného údaje.

K lepšímu výsledku v lednu přispěla výrazně výroba v energetickém průmyslu i těžba a dobývání. Vyšší výrobu elektřiny přitom naznačovaly již data z energetické sítě.

Průmyslová produkce celkově nejspíše zůstane poměrně utlumená i po většinu letošního roku. Negativně ji nejspíše ovlivní obchodní války a přetrvávající nejistota. Přímý export do USA z ČR sice tvoří jen 3 % celkového vývozu, nepřímé navázání domácího průmyslu skrze Německo je ovšem poměrně silné s ohledem na četný bilaterální obchod mezi Německem a USA.

Autor: Kevin Tran Nguyen