Inflace v eurozóně v prosinci lehce vzrostla

17.01.2025 7:39:40

Finální prosincová inflace v eurozóně pravděpodobně zůstane na předběžných 2,4 % y/y s rizikem revize na 2,5 % y/y. Po listopadových 2,2 % y/y se tak jedná o její mírné zvýšení. Opatrnost v dalším uvolňování měnové politiky u ECB stále vyvolává zejména zvýšená a perzistentní dynamika cen služeb. Včerejší záznam z jejího prosincového zasedání nicméně potvrdil, že představitelé ECB se přiklání k dalšímu snižování úrokových sazeb. Růst cen tuzemských průmyslových výrobců (PPI) podle nás v prosinci mírně zpomalil.

Cenové tlaky z domácí výrobní sféry jsou relativně umírněné

Tuzemské ceny průmyslových výrobců v prosinci pravděpodobně snížily svůj růst. V meziměsíčním vyjádření je námi očekávaný pokles dynamiky z 0,4 % m/m na 0,1 % m/m zčásti daný sezónností. Svou roli zde však patrně sehrává rovněž utlumená poptávka po průmyslovém zboží, kterou v poslední době naznačují data z průmyslové produkce i sentiment indikátory. V meziročním vyjádření by měl růst PPI podle našeho odhadu zpomalit o desetinu na 2,3 %. Inflační tlaky z produkční sféry by tak celkově neměly nahrávat zrychlování spotřebitelské inflace. To platí i při pohledu na dlouhodobější trendy, když kumulativní nárůst obou cenových indexů ve srovnání s předpandemickým obdobím v obou případech činí po sezónním očištění zhruba 40 %.

Prosincová inflace v eurozóně by měla být potvrzena na 2,4 % y/y. Vzhledem k bleskovému odhadu na úrovni 2,44 % y/y ovšem spatřujeme i riziko revize směrem nahoru. Finální čtení v rámci struktury ukáže důvody pozitivního překvapení v Německu, přičemž národní statistika naznačila, že nad očekávání silný byl nárůst zejména u cen dovolených. Klíčová bude pro další vývoj hlavně lednová inflace, kdy tradičně dochází ve větší míře ke změnám ceníků a Eurostat bude zároveň upravovat spotřební koš.

Středoevropské měny mírně oslabily

Včerejší data ze zámoří byla přes dílčí zklamání opět poměrně solidní. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se sice lehce zvýšil na 217 tis. (oček. 210 tis.), stále se však jedná z historického pohledu o velmi nízkou hodnotu. Americké maloobchodní tržby v prosinci vzrostly nominálně o 0,4 % m/m oproti očekávaným 0,6 %. Tzv. kontrolní skupina, která výrazněji ovlivňuje výpočet spotřeby domácností v rámci národního účetnictví, si však připsala silných 0,7 % m/m, zatímco tržní konsenzus byl na 0,4 % m/m. Zveřejněný záznam z posledního (prosincového) jednání ECB pouze potvrdil, že úrokové sazby by mohly v eurozóně dále klesat. Podle nás budou sníženy v letošním prvním pololetí pravděpodobně ještě třikrát. Depozitní sazba by tak klesla na 2,25 %. Na devizovém trhu výrazné výkyvy k vidění nebyly. Dolar k euru ve srovnání se středou oslabil o 0,1 % na 1,03 USD/EUR.

Měny středoevropského regionu včera mírně ztrácely. Polský zlotý v páru s eurem oslabil o 0,2 %. Bez významnější reakce se obešlo zasedání tamní centrální banky, která podle očekávání ponechala klíčovou sazbu na 5,75 %, i zpomalení jádrové inflace na 4 % y/y (oček. 4,2 % y/y). Obdobnou ztrátu k euru včera zaznamenal i maďarský forint (0,3 %) a česká koruna (0,2 %).

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení