Čína oznámila další cla na USA a akcie tak pokračovaly v pádu

09.04.2025 16:40:23

Čína v reakci na navýšení cel ze strany USA přispěchala s rychlou odpovědí. Na USA uvalila dodatečnou 50% celní sazbu. Vzájemná obchodní výměna mezi těmito zeměmi tak od zítřejšího dne bude na obou stranách zatížena cly ve výši zhruba 100 %. Zostřující se dění na světovém obchodním poli a narůstající obavy kolem vývoje ekonomiky USA vedly k dalšímu oslabení amerického dolaru, který tak postupně přichází o svůj status měny bezpečného přístavu. Během dnešního dne dolar vůči euru odepsal necelé 1 % a je tak nejslabší od loňského podzimu. Zhoršení výhledu pro světovou ekonomiku jako celek tlačí výrazně dolů cenu ropy. Ta se dnes dostala na 60 dolarů za barel, zatímco ještě v lednu se obchodovala nad 75 dolary za barel, tedy o více než pětinu dráž.

V pádu pokračovaly akciové trhy, silně zasaženy byly zejména tituly farmaceutických společností. Farmaceutické produkty byly dosud z celních opatření USA vyňaty. Prezident Trump však prohlásil, že zanedlouho uvalí výrazná cla i na ně. To by byla další silná rána pro ekonomiku EU. Farmaceutické produkty jsou totiž nejvýznamnější kategorií zboží, kterou EU do USA vyváží. Na celkovém exportu EU do USA mají podíl více něž 20 %. Akciové indexy během dnešní evropské seance odepsaly přibližně 3 %. Tržní úrokové sazby měly v případě kratších splatností tendenci klesat, u těch delších naopak růst.

Korunu podpořily výroky centrálního bankéře. Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka uvedl, že současná přestávka ve snižování úrokových sazeb může trvat déle než pouze jedno zasedání. Důvodem jsou podle něj přetrvávající proinflační rizika, vlivem kterých by měnová politika měla zůstat mírně restriktivní. Přesto určitý prostor pro další snížení sazeb podle něj stále existuje. Zdá se tedy, že centrální banka navzdory narůstajícím rizikům významného zpomalení světové ekonomiky zatím neustupuje ze svých jestřábích postojů. Procházka však zároveň zdůrazňuje, že další kroky centrální banky jsou spojeny s velkou nejistotou. Koruna tak ve výsledku odolala negativnímu vlivu vyšší rizikové averze na trzích a její kurz zůstal dnes téměř beze změny poblíž 25,20 CZK/EUR. Zbylé dvě měny středoevropského regionu vůči euru naopak oslabily. Maďarský forint ztratil 0,4 % a polský zlotý 0,3 %.

Autor: Martin Gürtler