Den ve znamení únorových sentiment indikátorů

21.02.2025 6:45:01

Datový kalendář dnes nabízí ukazatele ekonomické důvěry za únor. Nálada tuzemských spotřebitelů se pravděpodobně mírně zlepšila, avšak její zhoršení na přelomu roku vyvolává pochybnosti o rychlosti oživení spotřebitelské poptávky. PMI v eurozóně a Německu by měly ukázat, že negativní sentiment přetrvává ve zpracovatelském průmyslu, zatímco nákupní manažeři ve službách vidí situaci o poznání optimističtěji. Udržení nad 50 b. očekávají finanční trhy v případě PMI z USA. Celkově by tak dnešní statistiky měly potvrdit pokračující rozevírání nůžek mezi ekonomikami na starém kontinentu a ve Spojených státech, což by mohlo na devizových trzích poskytnout oporu americkému dolaru. Stejně jako celý tento týden ale stranou pozornosti nezůstanou ani plánovaná vyjádření centrálních bankéřů z ECB a Fedu nebo (geo)politický vývoj.

Nálada tuzemských spotřebitelů zůstává podprůměrná

Tuzemská spotřebitelská důvěra se vrátila pod dlouhodobý průměr. I tak stále očekáváme, že spotřeba domácností bude v průběhu roku 2025 postupně růst, i když ji pravděpodobně bude omezovat sklon domácností k úsporám, který v důsledku převládající nejistoty zůstává zvýšený. K prudkému poklesu spotřebitelské důvěry v lednu podle nás došlo kvůli růstu cen vybraných potravin a v menší míře i cen pohonných hmot, na které jsou spotřebitelé obecně citlivější. V únoru očekáváme, že dojde k určitému zlepšení a spotřebitelská důvěra se zvýší na 98,5 bodu z 97,1 bodu zaznamenaných v lednu.

Evropské PMI za únor zřejmě zůstanou poblíž lednových, z historického pohledu, nízkých hodnot. Náladu nákupních manažerů dolů dlouhodobě stahuje situace v průmyslu. Služby naproti tomu vykazují v eurozóně již řadu měsíců PMI nad 50 bodovou hranicí, která představuje předěl mezi růstem a poklesem aktivity. Nůžky mezi výkonností ekonomik (HDP) na starém kontinentu a ve Spojených státech se tak patrně nepřestávají rozevírat ani v letošním prvním čtvrtletí. Předběžné PMI v USA totiž podle tržního konsenzu v únoru setrvaly výrazně nad 50 b.

Již v neděli se také uskuteční parlamentní volby v Německu. Klíčovu otázkou je, kolik malých stran se dostane přes pět procent a bude tak mít zastoupení v Bundestagu. To totiž bude důležité pro posouzení, zda mají centristické strany šanci na dvoutřetinovou ústavní většinu, která bude potřebná pro rozvolnění dluhové brzdy. Podrobněji jsme se německé politice a ekonomickým vazbám Česka a Německa věnovali ve dvou speciálních boxech aktuálních Ekonomických výhledů (https://bit.ly/CEO_1Q25_CZ) a ve speciálním tematickém reportu: https://bit.ly/3Xaywvb.

Dolar odmazal zisky od začátku týdne

Včerejší datový kalendář nabídl spíše druhořadé statistiky. Německé ceny průmyslových výrobců podruhé v řadě meziměsíčně poklesly o desetinu. Meziročně tak v lednu byly vyšší o 0,5 %. Slabá poptávka po průmyslovém zboží se tak patrně odráží i v útlumu cenových tlaků. V USA byl zveřejněn týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který vzrostl o 5 tis. na 219 tis. Z historického pohledu se však stále jedná o nízkou hodnotu svědčící o dobré kondici tamního trhu práce. Z podrobnějších dat není patrný ani dopad hojně diskutovaného propouštění státních zaměstnanců ze strany nové americké administrativy (DOGE).

Na devizových trzích včera americký dolar odmazal svůj veškerý dosavadní zisk v tomto týdnu, měny středoevropského regionu skončily mírně v plusu. Zelené bankovky v páru s eurem oslabily o 0,8 % na 1,049 USD/EUR. To mělo pozitivní vliv na měny středoevropského regionu, které ke společné evropské měně zpevnily o 0,2-0,4 %. Česká koruna tak včerejšek zakončila na 25,06 CZK/EUR.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení