Americká inflační čísla lednovému snížení sazeb nenahrávají

14.01.2025 7:25:59

Před zítřejšími daty prosincové spotřebitelské inflace se dnes dozvíme informace o vývoji zámořských cen průmyslových výrobců ke konci loňského roku. V souladu s tržním konsensem předpokládáme zvýšenou cenovou dynamiku a potvrzení našeho pohledu, že na lednovém zasedání FOMC dolarové sazby dolů nepůjdou. Z Evropy se dnes dočkáme listopadové průmyslové výroby, z regionu pak maďarské inflace ze závěru loňského roku.

Ceny průmyslových výrobců v USA v závěru roku rostly

Inflace v USA se zatím ke dvěma procentům přibližuje opravdu hodně pomalu. Meziroční dynamika jádrového CPI se ve druhé polovině loňského roku spíše držela nad 3 %, v případě jádrového PCE to bylo těsně pod 3 %. Z tohoto pohledu budou klíčová zítřejší čísla spotřebitelské inflace. Dnešní ceny průmyslových výrobců budou spíše takovým předskokanem. V souladu s tržním konsensem očekáváme pro konec loňského roku silnější růst cen, což by nahrávalo našemu scénáři, že FOMC na svém lednovém zasedáni úrokové sazby snižovat nebude. Prosincový růst cen průmyslových výrobců bude tažen energetickou složkou, ovšem i ta jádrová ukáže na zvýšenou dynamiku, v meziročním vyjádření kvůli efektu statistické základny dokonce znatelně stoupne.

Před zítřejším zveřejněním evropské průmyslové výroby za listopad se dnes dočkáme čísel z poslední veliké evropské země – z Itálie. Zatímco z pohledu meziměsíční dynamiky potěšilo Německo a mírně i Francie, naopak Španělsko zklamalo. Pro Itálii trh v průměru počítá s meziměsíční stagnací. Obecně platí, že evropský průmysl trpí slabou poptávkou a drahými vstupy v podobě energií. Samotná výroba energií postupně narůstá, což ale úplně neplatí o produkci v energeticky náročném průmyslu. Obáváme se, že evropský průmysl za celý závěrečný kvartál loňského roku poklesne o 0,6 % q/q, tedy ve stejném rozsahu jako v Q3 24.

Globální ekonomický kalendář tak opět bude nahrávat americké měně na úkor eura. Naopak pro korunu to i ve světle aktuálních dat příliš povzbudivá konstelace není.

Silný dolar a domácí data poslaly korunu k slabším hodnotám  

Dolar vstoupil do nového týdne tam, kde na konci toho minulého díky robustním datům z amerického trhu práce skončil – tedy na posilující vlně, a to bez nových dat z USA či Evropy. Během prvních hodin včerejšího evropského obchodování kurz eura k dolaru spadl na 1,018 USD/EUR a byl tak nejnižší od listopadu 2022. V prvních hodinách americké seance ale euro posílilo, krátce až k 1,028 USD/EUR. Dolaru uškodili zprávy, že Trumpův tým diskutuje spíše postupný náběh celních opatření s cílem získat větší vyjednávací prostor a vyhnout se dopadu do inflace. Návrh je ale v počátcích a samotný Trump s ním zřejmě ještě nebyl seznámen.

Během včerejška silnější dolar se podepsal i na slabších měnách středoevropského regionu. Ovšem zatímco polský zlotý ztrácel během dne proti euru zhruba čtvrtinu procenta a maďarský forint přibližně třetinu, oslabení české koruny dosáhlo téměř dvou třetin procenta. Proti koruně totiž stála i včera zveřejněná data. Zatímco ranní kotace se nacházely u 25,08, po poledni se již kurz přehoupl přes 25,20 CZK/EUR, aby v závěru seance atakoval 25,25 CZK/EUR.

Pod tržním konsensem skončila tuzemská prosincová inflační data. Navzdory námi i trhu předpokládané meziměsíční stagnaci spotřebitelské ceny během prosince klesly o 0,3 %. To znamenalo zrychlení meziroční dynamiky z listopadových 2,8 % na prosincových 3,0 %, i když trh, ČNB i my jsme počítali s 3,3 %. Inflace tak zůstala v tolerančním pásmu a již tam zůstane. Podle nás totiž pro leden roste riziko, že klesne pod 2,5 %. To by mělo umožnit ČNB na únorovém zasedání opět přistoupit ke snížení sazeb. V tomto smyslu data okomentovala i viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová. Na pouze pomalu ožívající spotřebitelskou poptávku pak ukázala i listopadová data maloobchodních prodejů i tržeb za celý sektor služeb. Také maloobchodní prodeje za listopad skončily pod průměrným tržním očekáváním. Podrobněji jsme prosincovou inflaci komentovali zde https://bit.ly/CPI_Dec24_CZ, listopadový maloobchod a služby pak v tomto příspěvku https://bit.ly/RSandServicesNov24_CZ. Vyšší než očekávaný přebytek listopadového běžného účtu platební bilance zůstal na trhu bez odezvy.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení