Inflace klesla na 2,6 % a je nyní bezpečněji v tolerančním pásmu ČNB

11.06.2024 14:44:33

Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně stagnovaly a jejich meziroční růst zpomalil z 2,9 % na 2,6 %. Jak meziměsíční, tak i meziroční vývoj odpovídal naší prognóze. Tržní konsensus však očekával vyšší meziroční inflaci na úrovni 2,8 %. Naopak ČNB pro květen odhadovala 2,5 % y/y a došlo tak ke kompenzaci předchozí prognostické chyby, když v dubnu se inflace nacházela nad odhadem centrální banky (2,9 % vs 2,5 %).

Zhruba v souladu s naším odhadem byla i struktura inflace. Zatímco v dubnu růst spotřebitelských cen táhlo výrazné zdražení potravin a pohonných hmot, což se promítlo ve zrychlení meziroční inflace, v květnu se již tento efekt neopakoval. Naopak potraviny meziměsíčně zlevnily v průměru o 0,1 % a pohonné hmoty dokonce o 1,8 %. K výrazně nižším cenám pohonných hmot pomohl pokles cen surové ropy na světových trzích a posílení české koruny. Navzdory tomu byly v květnu pohonné hmoty meziročně dražší o zhruba 10 %, když došlo k promítnutí předchozích třech silných meziměsíčních nárůstů. Regulované ceny meziměsíčně stagnovaly při poklesu cen energií v průměru o 0,1 % m/m. Zatímco cena plynu se snížila o 1,2 % m/m a elektřiny o 0,3 %, cena dodávek tepla naopak vzrostla o 1,3 % m/m. V rámci neenergetické části regulovaných cen podobně jako v předchozích měsících zdražovaly zejména zdravotnické služby a veřejná doprava.

Jádrová inflace zpomalila z 2,6 % na 2,5 % y/y. To bylo mírně pod naším odhadem (2,6 %) a o něco více pod prognózou centrální banky (2,7 %). Došlo zároveň k významnému zmírnění meziměsíční sezonně očištěné dynamiky, která podle našeho odhadu klesla z 0,22 % na 0,14 % (anualizovaně tedy z 2,7 % na 1,7 %). Nad cílem centrální banky meziroční jádrovou inflaci drží pokračující rychlý růst cen služeb. Ten v meziročním vyjádření v květnu setrval na 5,3 %. Statistický úřad uvádí, že květnový růst cen služeb (+0,2 % m/m) souvisel především s vyššími cenami za stravování a ubytování. Ceny hotelového ubytování patřily v posledních třech měsících v rámci cen služeb k jedním z nejrychleji rostoucích, když se za toto období zvýšily v souhrnu o zhruba 10 %. Působit zde však mohl i vliv mistrovství světa v hokeji a v červnu by tak mohlo dojít k alespoň částečné korekci těchto cen. Růst cen zboží se naproti tomu držel pod cílem ČNB a v květnu zpomalil z 1,4 % na 0,9 % y/y. Váhově významná položka imputovaného nájemného stejně jako v dubnu vykazovala růst o pouhé 1 % y/y, zatímco skutečně placené nájemné rostlo svižným tempem o 7,2 %.

Celková i jádrová inflace podle nás ve zbytku roku zůstanou v tolerančním pásmu ČNB, na dvouprocentní cíl se ale nevrátí. Celkovou inflaci v letošním roce odhadujeme na průměrných 2,4 %, tu jádrovou pak na 2,6 %. Kromě jádrové složky inflaci nad cílem udrží také růst regulovaných cen, který se letos bude pravděpodobně pohybovat kolem 6 % y/y. Důvodem je hlavně lednový strmý nárůst regulovaných cen energií. Pokles jádrové inflace by pak mohlo zbrzdit probíhající oživení poptávky a zrychlující růst mezd. V příštím roce se ale podle nás již plně projeví vliv přísné měnové politiky a celková i jádrová inflace klesnou na 2 %. S ohledem na výrazný pokles velkoobchodních cen energií by se neměl opakovat ani rychlý růst regulovaných cen. Rizikem ve směru vyšší inflace však mohou být ceny potravin z důvodu klimatických změn a jejich vlivu na úrodu ve velké části světa.

Autor: Martin Gürtler

Plný text ke stažení