Spotřebitelská poptávka zůstává v ČR slabá

07.11.2024 10:16:32

Tuzemské maloobchodní tržby nezahrnující prodeje aut v září meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření pouze o 0,2 %. Pokračoval tak jejich utlumený vývoj, když v srpnu došlo k nárůstu o nepatrných 0,1 % m/m. Meziročně byly zářijové maloobchodní tržby vyšší o 5,6 %, což bylo zhruba v souladu s tržním konsensem (5,5 %). Částečně ale na to stále působil vliv nízké srovnávací základny. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly reálné maloobchodní tržby bez aut nižší o 1,5 %.

K mírnému meziměsíčnímu růstu přispěly zejména tržby za prodej nepotravinářského zboží. Ty se v září zvýšily o 0,4 % m/m a nepatrně vyšší byly i prodeje pohonných hmot (+0,1 % m/m). Tržby za prodej potravin naopak o 0,1 % m/m klesly.

Prodejům aut se v září relativně dařilo, avšak po předchozím slabém vývoji. Meziměsíčně reálné tržby v motoristickém segmentu vzrostly o 0,6 %, oproti předpandemickému únoru ovšem nadále zaostávaly o 3,2 %.

Dnes zveřejněná data potvrzují přetrvávající útlum spotřebitelské poptávky, což se pravděpodobně odrazí ve slabém růstu ekonomiky. Reálné mzdy sice mezičtvrtletně rostou více než rok v kuse, jejich tempo ale zdaleka nekompenzuje předchozí hluboký pokles způsobený vysokou inflací. Obnovení kupní síly domácností na předpandemickou úroveň tak bude podle všeho trvat. Podle naší prognózy k tomu dojde až v roce 2026. Domácnosti navíc stále ve zvýšené míře spoří, což může souviset s očekáváním jen slabého růstu ekonomiky. Ten nepodpoří ani skomírající průmysl, který trpí vlivem nízké poptávky. Podílí se na tom i utlumený výkon německé ekonomiky, která by letos měla zhruba stagnovat. Celkově po loňské stagnaci očekáváme, že česká ekonomika letos vzroste o 0,8 % a příští rok jen mírně zrychlí na 1,5 %. Příčiny slabého růstu přitom nejsou jen cyklického, ale i strukturálního charakteru. Nemyslíme si tak, že v dalších čtvrtletích dojde ke skokovému zvýšení růstové dynamiky tuzemské ekonomiky.

Autor: Martin Gürtler