Ziskové marže klesají, domácnosti neutrácejí

30.06.2020 11:10:54

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí v důsledku koronavirové pandemie poklesla o 3,4 % mezičvrtletně, tedy o jednu desetinu více, než s čím počítal původní odhad. V meziročním srovnání se výsledek nezměnil a ekonomika poklesla o 2 %. V mezičtvrtletním srovnání se na poklesu HDP nejvíce podílely fixní investice následované spotřebou domácností. Mezičtvrtletní pokles ekonomiky pak jen částečně kompenzovala vyšší spotřeba vlády a také vyšší čisté exporty.

Zatímco v prvním čtvrtletí byla česká ekonomika zasažena opatřeními v boji proti koronaviru pouze ve druhé polovině března, ve druhém kvartále byla restriktivní opatření v platnosti po dobu téměř dvou měsíců. Výraznější propad tak českou ekonomiku teprve čeká. První odhad HDP za Q2 by měl být zveřejněn 31. července. Naše prognóza zatím počítá s poklesem ekonomiky o 8,6 % mezičtvrtletně a 11,1 % meziročně. Ve druhé polovině letošního roku by však již mělo dojít k postupnému oživení ekonomiky. Závislé však bude na oživení v eurozóně, se kterým naše prognóza počítá. Za celý letošní rok tak očekáváme pokles HDP o 6,8 % a v roce příštím pak růst o 7,1 %.

Zveřejněny dnes byly i sektorové účty. Míra zisku firem podle nich poklesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 pb, v meziročním srovnání pak o 0,3 % pb. Na nižší úrovně už v předchozích letech tlačily ziskové marže rostoucí mzdové náklady, které se firmám nedařilo přesouvat na koncové zákazníky. Přitom ještě v roce 2016 se míra zisku firem nacházela nad úrovní 51 %. Celkové mzdové náklady firem meziročně v Q1 vzrostly o 2,6 %. Míra investic poklesla (o 3,9 pb mezikvartálně) a dosáhla 26,3 %. Výraznější propad má však ještě před sebou. Stále relativně dobře se vedlo domácnostem. Jejich příjmy vzrostly o 2,9 % meziročně i mezikvartálně. Vyšší příjmy domácnosti neutratily, což se odrazilo v nárůstu míry úspor. Ta dosáhla úrovně 13,5 %.

Český statistický úřad publikoval i revidované časové řady vývoje HDP. Ty doznaly značných změn. Rok 2014 byl například revidován z původních 2,7 % na 2,3 %, naopak rok 2017 si výrazně polepšil, když po revizi ekonomika rostla o 5,4 % místo původních 4,5 %. Výsledek pro rok 2019 byl revidován o dvě desetiny směrem dolů na 2,3 %.

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení