Ekonomika eurozóny během Q1 24 rostla

30.04.2024 7:27:43

Hospodářství eurozóny během letošního prvního čtvrtletí rostlo mezičtvrtletně i meziročně. Německo nicméně nadále zaostává, mezičtvrtletní zvýšení bylo ale minimální. Počet nezaměstnaných Němců se tak během dubna mírně zvýšil, i když na vzestup samotné míry nezaměstnanosti to nestačilo. Celková dubnová inflace v eurozóně podle našeho odhadu překvapí trh o něco vyšší hodnotou, jádrová složka zpomalí na 2,7 %, tržní konsensus je ještě o desetinu níže. Americká spotřebitelská důvěra by mohla příjemně překvapit. Tuzemský HDP za Q1 24 by měl ukázat na zrychlující hospodářský vzestup.

Hospodářský růst v Česku byl v Q1 24 rychlejší než v eurozóně

Z velkých evropských zemí i eurozóny jako celku se dnes dočkáme prvních odhadů HDP za Q1 24. Růst HDP eurozóny podle našeho odhadu dosáhne mezikvartálně 0,3 %, meziročně by ekonomická aktivita měla vykázat stejný nárůst. Struktura zatím oznámena nebude, předpokládáme ale, že hlavním tahounem byly čisté exporty následované spotřebou domácností, přičemž zásoby růst naopak brzdily. Z teritoriálního hlediska očekáváme růst německé ekonomiky o 0,1 % q/q, francouzské o 0,2 %, italské o 0,1 % a španělské o 0,3 %. Na rozdíl od loňského roku předpokládáme, že Irsko, pobaltské a východoevropské země budou HDP eurozóny táhnout vzhůru. Po včerejší předběžné německé inflaci za duben se těchto čísel dočkáme i za celou eurozónu. Celková inflace v důsledku vyšších cen pohonných hmot o 0,1 p.b. stoupla na 2,5 % y/y, ve své jádrové složce naopak 0,2 p.b. ubrala a posunula se na 2,7 % y/y, konsensus trhu ukazuje dokonce na 2,6 % y/y. Dubnový údaj bude z hlediska odhadu dalšího směřování inflace klíčový, neboť na rozdíl od lednové a březnové inflace nebude ovlivněn mimořádnými faktory. Z amerických dat se odpoledne dočkáme podle nás výrazně lepší než očekávané dubnové spotřebitelské důvěry Conference Boardu. Nadále předpokládáme pro nejbližší týdny posilování dolaru na úkor eura směrem pod 1,05 USD/EUR, primárně kvůli dolarovému úrokovému diferenciálu.

HDP za Q1 24 bude zveřejněn i z domova. Tuzemský hospodářský růst podle našeho odhadu zrychlil na 0,5 % q/q z +0,4 % q/q vykázaných během Q4 23. Jeho struktura by měla být obdobná té z konce loňského roku. Spotřeba domácností podle nás mezičtvrtletně vzrostla o 0,6 %. V oživení by podle nás měly pokračovat také fixní investice podpořené fondy EU. Čistý vývoz si pravděpodobně v Q1 24 udržel svůj kladný, i když ne již tak vysoký příspěvek, který byl podle nás stejně jako v Q4 23 kompenzován záporným příspěvkem změny stavu zásob. I v našem případě ale dnes struktura zveřejněna nebude. Náš odhad se nachází mírně nad tržním konsensem, z pohledu kurzu koruny by se tedy mělo jednat o příznivý výsledek, pokud se náš předpoklad naplní.

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar včera držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise. Navzdory očekávání se nezlepšila ani důvěra podnikatelů v průmyslu, ani ve službách; oproti březnu se dokonce oba ukazatele mírně zhoršily. Německá harmonizovaná inflace podle předběžného dubnového odhadu v souladu s tržním očekáváním ukázala na meziměsíční vzestup ve výši 0,6 %, tedy stejně jako v březnu. Z meziročního pohledu dynamika spotřebitelských cen v souladu s konsensem nepatrně zrychlila na 2,4 % z březnových 2,3 %.

Na české koruna panoval na úvod pracovního týdne, který ve středu přeruší svátek, naprostý klid. Před čtvrtečním zasedáním ČNB se zřejmě hráči na trhu nechtějí pouštět do větších akcí. Kurz koruny vůči euru tak včera stagnoval v blízkosti hodnoty 25,17 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení