Zmatek kolem amerických cel
04.02.2025 5:54:50Dnešní ekonomický kalendář nabídne pouze americké statistiky prosincových JOLTSů a továrních objednávek. Tématem tak zůstanou zmatky kolem zavádění dovozních cel ze strany USA. Dnes měly začít platit v případě Mexika, Kanady a Číny. Uvalení cel na Mexiko a Kanadu bylo na poslední chvíli o měsíc odloženo, v očekávání je telefonát Trumpa s Čínou. Dle amerického prezidenta se brzy můžeme dočkat i cel na vývozy evropských produktů do Spojených států.
Další solidní číslo z amerického trhu práce
Americký trh práce nadále zůstává v solidní kondici. I když počet volných pracovních míst (JOLTS) od svého vrcholu v roce 2022 dlouhodobě klesá, z historické perspektivy stále zůstává vysoký a potvrdí to i prosincová čísla. Pro trh práce ale budou důležitější až statistiky, které přinese závěr týdne. To se dočkáme míry nezaměstnanosti a počtu nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru za leden.
Redukce obav z dopadu obchodních válek na náš region může představovat pro českou měnu během dnešní seance určitou úlevu. Před „velkým“ čtvrtkem, kdy bude zveřejněn rychlý odhad lednové inflace a publikována další data z reálné ekonomiky za prosinec a kdy zároveň zasedá bankovní rada ČNB k měnové politice, se ale zřejmě bude aktivita ne trhu snižovat.
Koruna kvůli clům pod tlakem
Do nového týdne vstoupil americký dolar svou silnou nohou, když na počátku asijské seance atakoval hladinu 1,020 USD/EUR. Na koci minulého týdne se přitom zavírací kurz nacházel nad 1,040 USD/EUR. Dolar posílil díky víkendovému oznámení prezidenta Trumpa, že s platností ode dneška zavádí cla na dovoz z Kanady a Mexika a navyšuje cla na importy z Číny. Na clech pro Evropu se podle něj pracuje. Pro Spojené státy to znamená riziko vyšších dovozních cen, ale i šanci na vyšší výrobu v USA, dolarové sazby tedy reagovaly růstem. Naopak evropské sazby klesají v důsledku obav z negativního dopadu do evropských vývozů a potažmo evropské produkce. V průběhu dne přeci jenom euro své ztráty lehce korigovalo posunem do blízkosti 1,030 USSD/EUR. Finální číslo německého průmyslového PMI bylo pro leden vylepšeno, což pomohlo výsledku za celou eurozónu. Nic to ale nemění na faktu, že aktivita v německém průmyslu se snižuje, pouze pomalejším tempem. Naproti tomu v USA aktivita průmyslníků v lednu rostla, a to dle PMI i ISM. Z pohledu eura pozitivně, tedy mírně výše, skončila podle předběžných čísel i lednová inflace, a to včetně jádrové složky. V průběhu americké seance euro dále posílilo s tím, jak se objevila zpráva, že zavedení cel na Mexiko a Kanadu se o měsíc odkládá. V očekávání je pak telefonát s Čínou.
Středoevropské měny byly včera pod tlakem, koruna vůči euru během dne ztrácela zhruba čtvrtinu procenta, když se její kurz krátce přehoupl přes 25,25 CZK/EUR. Silnější dolar a obavy z negativního dopadu cel na ekonomiku eurozóny a přímo či nepřímo na středoevropské producenty se na síle měn v regionu podepsaly.
Koruně za této konstelace nepomohl ani mírně lepší výsledek lednového PMI aktivity z průmyslu. Stejně jako v Německu totiž platí, že pokles výroby i nových zakázek nadále pokračuje, avšak tempo se v obou případech zmírnilo. Tempo poklesu nových zakázek bylo dokonce nejslabší od loňského října. Míra propouštění zaměstnanců pak byla nejnižší od loňského března. V rámci cenového vývoje docházelo k rychlejšímu růstu cen, i když stále v historickém srovnání velmi utlumenému. Zároveň firmy pokračovaly se snižováním výstupních cen ve snaze podpořit vlastní konkurenceschopnost. Ve výhledu na dvanáct měsíců se důvěra mezi podnikateli zvýšila, a to již druhý měsíc v řadě. Relativně pozitivní sentiment, který byl nejvyšší od srpna 2024, byl podpořen očekáváním vyšší ekonomické jistoty i poptávky ze strany zákazníků. Bez jakékoliv odezvy trhu pak skončilo zveřejnění výsledku hospodaření státního rozpočtu ke konci ledna, které jsme komentovali zde https://bit.ly/4aIidLq.