V minovém poli

30. 4. 2019 14:17:38

Hladké přistání české ekonomiky: Česká ekonomika zpomaluje pod vlivem negativního vývoje v zahraničí. Trh práce ale zůstává napjatý a nadále podporuje mzdový růst a spotřebu domácností. Inflace na začátku roku vystřelila a bude v jeho průběhu zpomalovat. Pod dvě procenta by se ale dostat neměla.

ČNB obnoví v reakci na rostoucí inflační tlaky cyklus utahování sazeb: Centrální banka by měla na svém květnovém zasedání znovu začít zvyšovat sazby. Domácí inflační tlaky tentokrát převáží nad nejistotou plynoucí z vnějšího prostředí. 

Silnější koruny se letos zřejmě nedočkáme: Navzdory existujícímu úrokovému diferenciálu a přebytkovému běžnému účtu platební bilance bude posilování koruny nadále bránit vysoká korunová likvidita. V roce 2020 se kvůli globálnímu ochlazení obáváme oslabení koruny.

Zvyšování sazeb ČNB jako potenciál pro růst výnosů: Státní dluhopisy podporuje silná emisní aktivita státu. Ten se snaží pokrýt očekávaný deficit státního rozpočtu a letošní splatnost velkého objemu státních dluhopisů. Výnosová křivka zůstane plochá až do roku 2021.

Autor: Jan Vejmělek,Viktor Zeisel,Jana Steckerová,Monika Junicke,František Táborský

Plný text ke stažení