Německý sentiment na opatrném vzestupu

25.03.2025 6:00:08

Na obou stranách Atlantiku budou dnešnímu datovému kalendáři vévodit sentiment indikátory. Zatímco v Německu se pravděpodobně i s přispěním (očekávaného) schválení fiskálního balíčku podnikatelská nálada v březnu mírně lepšila, američtí spotřebitelé do budoucna začínají hledět s většími obavami. Postupně by tak mělo docházet k určitému přivírání aktuálně velmi široce rozevřených nůžek dynamiky ekonomické aktivity mezi USA a starým kontinentem, což by mohlo na devizových trzích dále podporovat euro na úkor zelených bankovek.

Američtí spotřebitelé začínají mít obavy

Březnový Ifo index naznačí první dopad uvolnění německé fiskální politiky na podnikatelský sentiment. Odhadujeme, že celkový index naroste z únorových 85,2 na 86,1 b. Z dlouhodobého pohledu je to však stále nízká hodnota, která odráží již delší dobu přetrvávající pesimismus v souvislosti s vysokými cenami vstupů (energie, práce), respektive poklesem konkurenceschopnosti. Minulý týden schválený fiskální balíček, který cílí na německou infrastrukturu a obranu, by však měl alespoň zčásti kompenzovat obavy z nárůstu protekcionismu ve světovém obchodě. Celkově by německá ekonomika měla letos podle našeho odhadu po dvou letech poklesu vzrůst na celoroční bázi o 0,4 % a v příštím roce svou dynamiku zrychlit na 1,3 % (sez. očištěno).

Nálada amerických spotřebitelů se naopak zhoršuje. Podle již zveřejněného indikátoru z Michiganské univerzity se spotřebitelský sentiment v březnu propadl nejníže od listopadu 2022, přičemž jeho zhoršení se koncentruje hlavně do složky očekávání do budoucna. Právě v této kategorii ale důvěra spotřebitelů dle Conference Boardu dlouhodobě vykazovala pesimističtější obrázek než dle indikátoru od Michiganské univerzity, a tak si nemyslíme, že nutně musí propadnout podobně dramaticky. Očekáváme proto mírnější pokles na 97 b. z únorových 98,3 b.

Koruna posílila pod 25 CZK/EUR

Německý PMI ve zpracovatelském průmyslu se v březnu výrazně zlepšil, služby zklamaly. PMI ve zpracovatelském průmyslu sice zůstává pod hranicí 50 bodů, i tak je ale březnových 48,3 b. nejlepší výsledek od srpna 2022. K meziměsíčnímu zlepšení sentimentu německých nákupních manažerů v průmyslu přispěl především nárůst nových zakázek a rostoucí produkce. Prozatím je ovšem složité vyhodnotit, o jak silný pozitivní impulz jde do budoucna. Svou roli zde totiž může sehrávat i efekt předzásobení amerických dovozců, kteří čelí hrozbě cel na dovoz z EU. Celkový obrázek je navíc smíšený, když vlivem poklesu PMI ve službách, kompozitní index vzrostl meziměsíčně jen nepatrně (z 50,4 b. na 50,9 b.) a lehce zaostal za konsenzem (51,1 b.).

Nejednoznačné vyznění měly i březnové PMI z USA. Tam naopak za očekáváním zaostal průmysl a pozitivně překvapily služby, stejně jako kompozitní index, který se tak stále drží v pásmu expanze nad 50 b., a neindikuje tedy krátkodobě nijak výrazné riziko rychlého zpomalení americké ekonomiky.

Na finančních trzích při vstupu do nového týdne převládal pozitivní sentiment vůči rizikovým aktivům. Zejména v zámoří solidně rostly akciové indexy, naopak dluhopisům se nedařilo. Přispět k tomu mohly zprávy o tom, že cla, která hodlá uvalit D. Trump, by nakonec mohla být více cílená, nikoliv plošná. Na devizovém trhu lehce (o 0,3 % na 1,079 USD/EUR) posílil americký dolar k euru. Poměrně úspěšný vstup do týdne zažily z regionálních měn polský zlotý a česká koruna, které ke společné evropské měně zpevnily o 0,6 %, respektive 0,2 %. Tuzemská měna se tak před středečním zasedáním ČNB, na kterém podle nás dojde k ponechání úrokových sazeb beze změny (více zde: https://bit.ly/4kHGRAx), vrátila pod 25 CZK/EUR.

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení